Оранжерии у нас вече печелят с автоматизирана система за зеленчуци

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:53 / 11.06.2020
674
Системите за управление на процесите в земеделието могат да намалят с 85% употребата на вода и до 50% разхода на енергия. За възможностите, които дигитализацията на земеделието дава, разказва Ивайло Енев, експерт в сферата на цифровото земеделие, пред Радио Благоевград.

Агринар: Агроиновациите променят земеделието и храните

Вече доста модерни земеделски стопанства внедряват интернет и новите технологии в производството си - сензори, роботи, GPS технологии, дронове, комуникационни системи.

„Всичко това прави земеделието по-устойчиво, по-конкурентоспособно и не на последно място, спестява на земеделските производители не малко средства и увеличава доходите“, категоричен е Енев.

Системите за автоматизирано капково напояване, торовнасяне, климатичен контрол и мониторинг на отглежданите култури спестяват до 85 % вода, до 50 % енергии – ток, газ или друг вид, внасянето на торове. В България вече има компании, които разработват такива системи.

„Какво правим всъщност – взимаме данните от сензорите, анализираме ги и правим последващи действия, тоест шансът за взимането на правилни решения е на 100 %. Няма нещо, което да правим по усет и да грешим, имаме реални данни и съответно резултати. Много е важно, че се минимизират човешките грешки“, обяснява експертът.

По думите му в област Благоевград вече има две оранжерии, в които се използва точно този вид автоматиризано управление на процеса по отглеждането на зеленчуците.

„Всички системи се контролират – проветрители, напоители, торовнасяне, вентилатори, отопление на оранжерията, абсолютно всичко е автоматизирано, за да направим един устойчив климат вътре, за да не се получава стрес при растенията, което води до понижаване на добивите. Това е един чудесен пример за цифрово земеделие и всичко това е произведено в България“, коментира още Ивайло Енев.

Според него финансовата стойност на една такава автоматизирана система е достъпна за малките и средните земеделски производители.

„Инвестицията би се възвърнала за около две години, а в оранжерийното производство за един сезон или за една година. За да имаме устойчив растеж с оптимални ресурси, е необходимо да имаме цифровизация или използването на такива модерни автоматизирани системи“, категоричен е експертът по цифрово земеделие.

 

Следете новите технологии в селското стопанство и на cap4us.agri.bg.



 

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Военни и тежкотоварна техника ще разчистват след катастрофата на ...
Родопчанка с пикантен мотив за развод, сравни мъжа си със сладоле...
От "Български пощи" ни предупредиха за проблеми
Важно за хората, които ще теглят кредити
Нови промени при застраховка "Гражданска отговорност"
БДЖ получава повече от 48 млн. лв от държавата


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).