Организатор на шествието срещу Луковмарш: Не очакваме провокации
За поредна година се допуска провеждането на Луковмарш. От 2003 г. насам не изглежда, че скоро институциите ще намерят път да забранят подобни събития. Това каза пред БНР Николай Савов, организатор на тазгодишното шествие "Без нацисти по улиците ни!“, което е контрапроява на Луковмарш.
"Не бихме очаквали провокации, понеже последните години наблюдаваме промяна в поведението на организаторите и на участниците в шествието. След дълги години на натиск и от наша страна, в които се опитахме да хвърлим светлина, че става дума за неонацистки групи, от организацията на Луков марш се опитват да се представят като невинни патриоти, които славят паметта на някакъв национален герой. Те се опитват да изчистят своя публичен имидж и не би било в тяхна полза да участват в каквито и да е провокации“, коментира Николай Савов.
Той нарече "меко казано обезсърчаващо“, че на институционално ниво – включително съдилищата, оставят впечатлението, че е "не само легално, но ако приемем, че легалното е нормално“, че е нормално подобни организации да окупират публичното пространство.
Според Савов, който даде примери с казуси, свързани с Боян Расате и Българския национален съюз, "в страната ни има климат, който благоприятства подобни прояви и той трябва да се адресира на по-дълбоко ниво“.
В България не съществуват престъпления от омраза, всичко се характеризира или като дребно, или като едро хулиганство. Необходима е законодателна промяна, за да може да започнат да се документират случаи с подобен характер и да се създаде по-реална обществена представа какъв проблем представляват действията на подобни групи, поясни Николай Савов.
По думите му е крайно време да се говори "малко по-критично за това каква е причината един човек да се обърне към нацизма, какво се случва в социалния контекст в България, че да се радикализира някой по този начин и как млади хора стигат до подобни групировки“.