Досега "очите", които хващаха препускащите бясно водачи, бяха 133. Още 25 мобилни радара ще бъдат модернизирани и ще могат да снимат нарушителите от началото на януари.
През юни с решение на Министерския съвет бяха определени местата за 174 нови модерни стационарни камери. Това са т. нар. черни точки, където в последните 5 г. са станали голям брой тежки катастрофи.
В Бургаска област например ще има 9 нови камери, 6 от които на подбалканския път, а във Варна още две. В Пловдивско те ще са 11, а в Благоевградско ще се инсталират 22 уреда - по пътя за Банско и 5 на път Е-79.
Пътищата в Кърджали ще следят 14 камери. Преди те да заработят обаче трябва да се проведат няколко обществени поръчки и да се одобрят изпълнителите.
Ще има известно уточняване и на локациите, които може и да се изместят с около 200-300 метра, обясниха още от Пътна полиция. Камерите имат нужда от захранване, достъп до интернет и охрана и това е предвидено допълнително в местата на тяхното монтиране. Почти сигурно е, че ще бъдат купени и празни кутии за камери. Техният брой обаче още не е ясен.
"Впечатляващ е ефектът как само с три камери, но с 10 празни кутии за тях, които бяха направени от инициативни бизнесмени в общината, беше понижена скоростта, и общият брой на нарушителите в област Стара Загора", коментира Димитър Мичев от Пътна полиция.
Там, където няма условия за стационарна камера, катаджиите ще пазят до преносими уреди, които също са предвидени за закупуване. Пълното въоръжаване с техника на КАТ
трябва да приключи до края на 2013 г., реши МС.
Шофьорите в София най-много нарушават ограниченията и прелитат с огромни скорости по оживените булеварди на града, без да се съобразяват с правилата за движение.
30 590 водачи са били снимани от камери на КАТ заради превишена скорост, показва статистиката на Пътната полиция за първите 9 месеца на тази година. Според нея следващите, които натискат силно педала с газта, докато минават покрай знаците за ограничение, са в района на Плевен, където има 12 104 нарушители, Бургас е с 10 334 глобени, а Сливен с 9782.
В столицата е предвидено да се поставят още 15 стационарни камери, които ще бъдат разположени на повечето скоростни булеварди.
От мобилните камери общо 120 990 джигити са получили електронни фишове, а други 30 590 са били заснети от 24-те стационарни камери, уточниха още Пътна полиция. Превишената скорост е причина за близо половината от загиналите по пътищата. Забелязва се тенденция за намаляване на жертвите, но работата в тази посока трябва да продължи, коментира Димитър Мичев. Според статистиката от началото на тази година са загинали общо 487, а ранените са 6143.
"Камерите са се доказали - там, където снимат, дисциплинират и има по-малко нарушения", допълни Мичев.
12,5 млн. лв. са натрупаните пари от електронни фишове за първите 9 месеца, като събираемостта на глобите е над 60%, обясниха още от Пътна полиция.
Предстои скоро и изграждането на единната информационна система, която ще облекчи много работата. В момента всяка седмица униформените пътуват до отделните камери по пътищата на страната и точат с флашка данните с нарушителите, които са се натрупали през този период.
С новата система цялата информация ще пристига директно в единния център в София, където ще се обработва автоматично и глобите ще се изпращат на шофьорите в по-кратки срокове.
Източник: в. "24 часа"