© | | Остър глад за математици се задава през следващите години у нас. Причината е, че математиката е в дъното на класацията по брой студенти. Това става ясно от новото издание на рейтинговата система на университетите у нас.Тя показва, че математиката е на 50-о място от общо 52 по брой на студентите, учещи в това професионално направление. В българските университети има средно само по 100 младежи, които учат математика. От класацията става ясно и че най-много-числени са студентите по спорт - средно по 3428 във ВУЗ. На второ място по брой са курсистите по икономика - средно по 2328. Следват педагозите, правистите и филолозите. В средата на класацията са студентите по психология, обществени комуникации, фармация и др.
"Въпреки че реализацията на математиците е много добра в страната и осигурителният им доход е в топ 5, кандидатите да учат в тази специалност са много малко", коментираха експертите от образователното министерство, разработили рейтинговата система. Според тях висшите училища не промотират достатъчно тази специалност и затова местата им остават празни.
Рейтинговата система на вузовете показва още, че математика може да се учи само в четири от университетите у нас. Това са СУ "Св. Климент Охридски", ТУ - София, Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" и Шуменският университет "Епископ Константин Преславски".
Лидер в обучението е Алма матер, следван от Техническия университет. Средният осигурителен доход на математиците е сред най-високите, показва още рейтинговата система. Най-добре се реализират студентите по математика от Софийския университет със средна заплата от 1439 лв. Възпитаниците от Техническия пък припечелват 1059 лв. на месец. Почти двойно по-ниски обаче са заплатите на висшистите от другите два вуза. Средното месечно възнаграждение на студентите от Пловдивския университет е 746,36 лв., а от Шуменския университет - 630,76 лв.
Средният осигурителен доход на математиците от всички университети у нас е 1195,61 лв. Близо 73% от висшистите по математика се осигуряват в страната, а около 63% от тях са се реализирали по специалността си. Безработицата сред тях е доста ниска - само 3,43%.
Математиците се реализират основно в сферата на информационните технологии, банковото дело, природните и техническите науки.
Източник: в. "Монитор" |