От кухнята: Сиренето се продава от 9-11 лв., но в магазините е 19–21

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
21:39 / 07.04.2025
27286
Надценките при млечните продукти са шокиращи – достигат до 110%, твърди председателят на Националната асоциация на млекопреработвателите Владислав Михайлов пред "Агро.бг":

Каква е вашата позиция относно Законопроекта за агрохранителната верига?

Законът е необходим отдавна и подкрепяме неговото въвеждане. Вече никой в България не се съмнява, че има сериозни проблеми в сектора на търговията с хранителни продукти. Това се признава от всички – политици, потребителски организации, дори самите търговски вериги.

Какви са основните предизвикателства в сектора?

Свободният пазар е принцип, който търговските вериги защитават, но реалността е различна. Шест големи вериги контролират 75% от пазара на хранителни стоки в България. По време на кампании като Коледа, Великден или Гергьовден, делът им нараства до 90%. Това създава монополно положение, при което производителите и преработвателите нямат избор – за да стигнат до потребителите, те трябва да приемат условията на тези вериги, без право на преговори.

Как търговските вериги влияят върху цените?

Надценките при млечните продукти са шокиращи – достигат до 110%, а в масовия случай са между 80% и 100%. Например, кашкавалът напуска млекопреработвателните предприятия на цена 14–15 лв., а на рафтовете достига 28–30 лв. Сиренето се продава от 9–11 лв., но в магазините е 19–21 лв. Това не е справедливо – половината от сумата, която потребителят плаща за храна, остава за търговеца на дребно, а останалата половина трябва да покрие всички останали разходи по веригата.

Има ли достатъчно българска суровина, за да осигури стабилност в сектора?

Категорично да! През 2020 г., когато имаше регулация, изискваща 90% от млечните продукти в магазините да са български, нямаше нито един ден с дефицит. Затова настояваме и сега този процент да бъде върнат, а не да остане 50%, както е заложено в законопроекта. Недопустимо е българското кисело мляко да се продава, произведено в Гърция или Румъния.

Какви са предизвикателствата пред сектора в момента?

Контролът е засилен, особено заради огнищата на болести по животните. Ако не се предприемат адекватни мерки, рискуваме ограничения от Европейската комисия или забрани за износ към ключови пазари като САЩ, Австралия и арабските страни. Това ще нанесе сериозен удар върху животновъдството и млекопреработвателните предприятия.

Какви са очакванията ви за бъдещето на сектора?

Работим усилено, за да гарантираме стабилност. Надяваме се тази година да бъде по-добра от предходните, особено след трудните времена с COVID кризата, енергийните сътресения и войната в Украйна. Важно е да постигнем справедливи условия за всички участници в хранителната верига – от фермерите до потребителите.

Виж коментарите (2)

Още по темата (630):
09.04.2025 Овощар: Тaзи гoдинa българските кайcии нa пaзaра щe бъдaт гoлямa pядкост
03.04.2025 Цени на пазара: Връзка лук и по килограм домати и картофи – 40 лева
01.04.2025 Животновъдите: Браншът е системно мачкан от прекупвачите
29.03.2025 Продавач: В България винаги преди празници всичко поскъпва
28.03.2025 Цените на някои стоки са неудържими
23.03.2025 Бивш министър: Вносни храни влизат с по-висока цена. С по-ниска надценка на рафта те са с осезаемо по-ниска цена от български, на които се слагат високи надценки
Още новини от Национални новини:
Предприемачът Христо Ковачки: Мисля, че тези въпроси вълнуват все...
Говорителят на Спешна помощ - София: Линейките ежедневно получава...
Наша банка стана част от поредна финишинг атака. Внимавайте!
Копаят под Черно море за нефт и природен газ
Обясниха защо пенсиите в България са толкова ниски
НОИ с важни плащания днес, тъкмо преди празниците


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).