© | Първият в света Музей на толерантността ще отвори врати в Пловдив. Той ще бъде изграден от Израелско-българския институт със съдействие на посланика на държавата Израел у нас Н.Пр.Шаул Камиса Раз и националния директор на Лигата срещу поругаването Ейбрахам Фоксман. Новината бе съобщена от председателя на института и почетен консул на Израел в Пловдив д-р Невен Енчев на пресконференция в Alhemist Residence Philipopolis в Белащица, край Пловдив.
Националният директор на Лигата срещу поругаването - една от най-влиятелните еврейски организации в света, пристигна от Ню Йорк, водейки 17 US бизнесмени, които са и обществени фигури , представлващи лигата в различни градове на САЩ. В София негов домакин бе президентът Росен Плевнелиев, а в Пловдив - д-р Невен Енчев.Очаква се Музеят на толерантността да бъде готов до 2019 г. когато Пловдив ще бъде Европейска столица на културата. Изграждането му е част от кампанията "Пловдив - столица на толрантността", която Израелско-Българският институт поде с поредица от събития. Подготовката за двете кампании ще върви успоредно.
Експозицията в Музея на толерантността ще представя историята, бита и традициите на трите религии и седемте етноса, които живеят хилядолетия в хармония и разбирателство под тепетата. Показвайки особеностите им, ще можем да покажем, че всички имат достатъчно причини да бъдат харесвани и обичани, подчерта д-р Енчев.
Преди това д-р Невен Енчев, заедно с Ейбрахам Фоскман и Н.Пр. Шаул Камиса Раз откриха изложбата на фотографа Огнян Панов "Животът на малцинствата в България", експонирана на Главната улица на Пловдив. Тя представя картини от религиозния живот на различни малцинствени групи в страната. Сред първите посетители бяха учениците от пловдивски гимназии, отличени в тазгодишния конкурс за есе на тема за спасяване на българските евреи.
Гостите посетиха пловдивската Синагога. Светозар Калев, председател на организацията евреите "Шалом" и Ема Мезан, председател на израилтянския духовен съвет ги запознаха историята на еврейската общност и на молитвения им дом.
Пред Джумая джамия бяха посрещнати от районния мюфтия Ерсин Ахмед и председателя на Джамийското настоятелство Ахмед Пехливан, които запознаха гостите с историята на храма. След това всички заедно пиха турски чай и кафе, подсладиха се с курабийки, а посланик Камиса Раз увери, че се чувстват удобно и в джамията, както и в Синагогата. Щастливи сте да живеете в такъв толерантен към различните етноси град като Пловдив, заяви Ейбрахам Фоксман. И добави, че в Европа и в цял свят напоследък антисиметизмът и ксенофобията нарастват, но трябва да намерим начин да комуникираме, за да преодолеем различията и да можем да живеем мирно.
"Това, което се случва тук - хора от различни етноси и вероизповедания да сме заедно в джамията, е пример за взаимодействието между отделните религии. То показва как трябва да бъдем заедно, за да сме в противовес на агресията, която се насажда", заяви по време на разговорите д-р Енчев. Ахмед Пехливан допълни, че Пловдив винаги е бил отличен модел за разбирателство между етносите и той трябва да стане столица на толерантността. Нашият пример може да се пренесе и в други градове по света, допълни мюфтията.
Националният директор на Лигата срещу поругаването съобщи, че след срещата с президента Росен Плевнелиев и ред държавни мъже в София се стигнало до идеята за втори път да бъде издадена книгата на Михаил Бар Зоар "Извън хватката на Хитлер" в тираж 30 000 броя. Искаме този героичен момент от българската история - спасяването на българските евреи, да не бъде забравено и младите хора да го помнят", добави Ейбрахам Фоксман.
Заминавайки от Пловдив той увери, че отсега нататък представителите на Лигата срещу поругаването, която има над 101-годишна история, ще се застъпва за интересите на Пловдив и на България в САЩ. |