Отпускът за 2010 г. ще се губи след 2012 г.
Платеният годишен отпуск за 2010 г. може да се ползва най-късно до 31 декември 2012 г. След тази дата неизползваните дни ще се губят. Това реши парламентът, приемайки поредните промени в Кодекса на труда.
Въпросният текст предизвика големи вълнения в залата. От левицата и ДПС предложиха отпуските за 2010 г. да не се губят. Мотивът им бе, че първите промени в кодекса, отнасящи се до отпуските, влязоха в сила през юли същата година.
"Не може да отнемате права със задна дата", коментира шефът на социалната комисия Драгомир Стойнев. Депутатът съобщи, че заради този текст "Коалиция за България" ще сезира Конституционния съд (КС).
В края на м. г. съдът отмени промени в кодекса, с които неизползваните отпуски за минали години трябваше да се изчистят до края на 2011 г. КС отсъди, че отнемането на придобито право със задна дата е недопустимо.
От "Синята коалиция" вчера бяха още по-прецизни и настояха отпускът за 2010 г. да се раздели на два периода - до 31 юли и след 1 август. Идеята беше до края на 2012 г. да се изчистят 5/12 от отпуска за 2010 г., а за другите 7/12 да няма срок за ползване.
Най-много 10 дни ще се отлагат за следваща година, решиха още депутатите. На първо четене одобреният текст даваше възможност за прехвърляне на 20 дни, но парламентът избра по-рестриктивния модел. За целта работникът или служителят трябва да отправи писмено искане и да получи съгласието на работодателя. Сега отпуск може да се прехвърля по важни производствени причини. Депутатите добавиха и "уважителни причини". По закон това са: задържане от органите на властта, явяване в съд или друг държавен орган, участие във военноучебен сбор или преподготовка, заболяване и други, удостоверени с официален документ.
Третата важна промяна е, че до 31 декември ежегодно работодателят трябва да утвърждава график за ползването на отпуските за следващата година.Списъкът ще се изготвя след консултации със синдикати и представители на работниците. Единствено за тази година графикът трябва да бъде готов по-късно - до 31 март.
Източник: в. "Труд"