В специална декларация заместник-председателката на парламентарната група на ГЕРБ Цецка Цачева настоя за прегласуване на решението и обвини БСП, ДПС и "Атака", че опорочават изборния процес.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че е информирал за случая ръководството на Европейската народна партия, както и председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, който е от Партията на европейските социалисти.
Борисов намекна, че партията му е склонна да предприеме радикални действия, ако не получи пост в ръководството на ЦИК.
"Мястото в ръководството на ЦИК ни се полага не на мен или на Ивайло Московски, а на тези милиони избиратели, които са гласували за ГЕРБ", каза още лидерът на ГЕРБ и добави, че партията му е побеждавала на избори даже когато е нямала и един представител в ЦИК.
"Народът не е казал такова нещо, не е казал, че БСП, ДПС и "Атака" заедно трябва да правят повече от ГЕРБ. И на следващите избори това безпощадно ще им бъде напомняно не от кой да е, а от хората. Така че, ако искат да вземат и другите представители в ЦИК - всичките да ги вземат", каза Борисов в кулоарите на Народното събрание.
До прецедента най-голямата партия да няма представител в ръководството на ЦИК се стигна, след като мнозинството отказа да избере Мария Златарева за заместник-председател.
Според заместник-председателката на Народното събрание Мая Манолова решението може да бъде преразгледано, но само ако ГЕРБ убеди президента Росен Плевнелиев да отмени указа си, с който разпределя местата в ЦИК. Президентът по-рано определи квотите в ЦИК, като ГЕРБ получи 6 места, БСП - пет, ДПС и "Атака" - по един представител, и по един за НДСВ и Синята коалиция.
От БСП обвиниха президента, че нарушава изборния кодекс и пропорциите не са правилно пресметнати.
Според Мая Манолова ГЕРБ трябва да има 5 представители в ЦИК, а ДПС - 2.
Причината за изострения спор е, че ако ГЕРБ има 7 представители в ЦИК ще може заедно с представители на Синята коалиция и НДСВ да блокира решенията, тъй като е необходимо мнозинство от 2/3 от гласовете на нейните решения.