ПП внася законопроекти за такса върху руския газ и за решаване на проблемите с биодобавката в бензина

Автор: Вилислава Ветренска
Коментари (2)
16:34 / 17.01.2025
768
"Продължаваме промяната“ внася в Народното събрание три законопроекта, с които се въвежда вноска върху транзита на руски газ, решава се проблемът с изискванията за биоетанола в бензиновите горива и се намалява административната тежест за бизнеса чрез отлагане на въвеждането на нови изисквания за отчети за устойчивост на предприятията.

Промените в Закона за контрол и прилагане на прилаганите ограничителни мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, предвиждат въвеждане на енергийни вноски в размер на 20 лв. на мегаватчас за внос и транзит на природен газ с произход от Русия.

Целта е гарантиране на енергийната независимост на страната и увеличаване на приходите в бюджета. Според изчисленията, от тази мярка в бюджета ще влизат около 3 млрд. лв. годишно, които няма да бъдат платени от българския бизнес и гражданите.

Те могат да се разходват за политики в областта на здравеопазването, образованието и други приоритетни области.

С изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници се включват етерите, произведени от биомаса, които са пропуснати в последните промени в този закон и създават опасност от криза на пазара на бензин от 1 март 2025 г., тъй като операторите не могат да отговорят на изискванията за блендиране на бензиновите горива с биоетанол.

За този проблем алармираха от Българската петролна и газова асоциация.

Третият законопроект е за промени в Закона за счетоводството, с които се отлага с една година прилагането на европейски директиви, въвеждащи изискването за допълнително отчитане на предприятията във връзка с устойчивостта. Причината е, че към момента все още липсва достатъчно практически опит в прилагането на стандартите за устойчивост както на европейско, така и на световно ниво.

Това възпрепятства значително набирането на данни и подготовката на нефинансови отчети от предприятията за изпълнението на т.нар ESG политики. Бизнесът в България, поради изброените обективни причини, не може да се подготви навреме за въвеждането на новите изисквания за нефинансово отчитане. Към днешна дата директивата е транспонирана от 18 държави членки, а други 11 все още не са я въвели в своето законодателство. Сред тях е и Германия, в която има силни призиви за преразглеждане на тези изисквания. Това се вижда от справка на сайта на Accountancy Europe (AE). За този проблем беше съобщено от Института на дипломираните експерт-счетоводители,  съобщават от пресцентъра на партията.

Виж коментарите (2)

Още по темата (160):
11.01.2025 Симеон Дянков: От 27 февруари фирми от България няма да могат да правят бизнес с "Лукойл"
07.01.2025 Голям играч иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас" за 1 милиард долара
23.12.2024 Потвърдено от министъра: Унгарската компания MOL има интерес към "Лукойл"
07.11.2024 Министър Малинов за "Лукойл Нефтохим Бургас": Ще настоявам да имаме повече възможности за информация при промяна на собствеността
07.11.2024 Официално от "Лукойл" за продажбата на рафинерията в България
18.10.2024 Енергиен експерт: В Бургаския залив "светна" червената лампа, че Русия си играе с различни видове петрол
Още новини от Национални новини:
Развитието на Банско от провинциален район в световен курорт?
Учен: Това е една от най-сериозните екологични катастрофи, която ...
Делян Пеевски: Кирил Петков е един обикновен смешник
Мика Зайкова: Цените хвърчат и няма сила, която да ги спре
Родителите на починалия машинист са се чули с него минути преди к...
Отпадат гарнизоните, ще има нов Устав


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).