© Plovdiv24.bg | | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
Бивши и настоящи студенти от МУ - Пловдив: | виж още | |
Изборът на висше училище е една от най-важните стъпки за младия човек и за да улесни избора му, Министерството на образованието създаде рейтингова система на висшите училища у нас. Целта е бъдещите кандидат-студенти да бъдат подпомогнати в избора какво и къде ще учат. Класацията е направена по професионални направления според предварително зададени критерии. Сред тях са реализацията, осигуряването на учебния процес, социално-битовите условия, научната работа, престижа сред студентите, завършилите, работодателите и общественото мнение като цяло.
В момента в България функционират 51 висши училища, които предлагат обучение по над 600 специалности, разпределени в 52 професионални направления. Рейтингът е изготвен на базата на статистически данни и социологически проучвания. За първи път се отчита реализацията на трудовия пазар, средните доходи и безработицата.Как стоят пловдивските висши училища, адекватни ли са новите условия, реформират ли се и как отговарят на предизвикателствата на световния пазар на образователни услуги. Пловдивският университет, като висшето училище с най-много студенти, стои най-стабилно в областта на икономическите дисциплини. Оказва се, че икономиката е най-търсеното направление, следвано от администрация и управление и право. Водещо място тук заема Американският университет, а ПУ е на четвърто измежду 16 висши училища.
7-то място се пада на Пловдивския университет в администрацията и управлението, но тук сравнението е сред 19 вуза. Той е в челото на класацията и по информационни и компютърни науки. В това направление почти няма безработни, а доходите са високи, дори на завършилите по-непрестижните висши училища.
В математиката ПУ заема 3-то място измежду четири университета, възможността за реализация е добра, а доходите - високи. Що се отнася обаче до класически направления като педагогика и филология, ПУ отстъпва пред Тракийския университет, Нов български, Великотърновски и Югозападен. Независимо че в направление "История и археология" най-голямото пловдивско висше училище заема предпоследна позиция, процентът на реализиралите се по специалността си студенти тук е най-висок.
Университетът по хранителни технологии е лидер в основното си направление и в "Машинно инженерство". Що се отнася до едно от най-бързо развиващите се клонове на науката - биотехнологиите, УХТ е на 3-то място сред пет вуза. Същата позиция заема и в направление "Електротехника, електроника и автоматика". По отношение на обучението по енергетика на пловдивския ВУЗ се пада второто място, а на туризма - четвърто от 11.
Начело на класацията по растениевъдство стои Аграрният университет. Той обаче отстъпва лидерската позиция по растителна защита на Лесотехническия, а по животновъдство - на Тракийския. Аграрният стои най-зле при администрацията и управлението и по това направление е на дъното на таблицата. Той на сравнително задни позиции и в икономическото направление, а при науките за земята се класира четвърти измежду седем университета.
Медицинският университет в Пловдив тотално отстъпва пред сродните вузове в страната. В специалността "Медицина" на него се пада четвъртата позиция от пет, в "Стоматология" е втори от три. В професиите от направление "Здравни грижи" на Пловдив пак се пада четвъртото място.
Шестото място е отредено на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в направление "Педагогика на обучението". Артакадемията е на четвърта позиция по изобразително изкуство. По музика първенството е за Националната музикална академия, а ние оставаме втори.
Филиалът на Техническия университет не е класиран като самостоятелно висше училище, а е част от структурата на вуза майка. Пловдивските колежи заемат крайните позиции в класирането.
Източник: в. "Марица" |