Пациентите имат право на по-голям пакет изследвания при профилактика

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:37 / 16.03.2009
1976
Новост в задължителния профилактичен преглед за 2009 год., който пациентите над 18 години трябва да направят при общопрактикуващия си лекар, са правото на лабораторни изследвания за общ и HDL-холестерол, триглицериди и кръвна захар по показания. Резултатите от тях ще бъдат попълнени в анкетна карта, която автоматично ще изчисли риска от социалнозначими заболявания, каквито са сърдечно-съдовите, захарният диабет и злокачествените новообразувания. При профилактичния преглед общопрактикуващият лекар описва подробно здравния и психичния статус и антропометричните данни на пациента в анкетната карта. Жените получават съвет как сами да наблюдават и изследват чрез опипване гърдите си, а джипито провежда и манулното им изследване.
 
В пакета на задължителния профилактичен преглед се включва още и изследване на урината с тестленти, проверка на остротата на зрението, измерване на кръвното налягане и електрокардиограма.

Назначаването на лабораторни изследвания позволява да се открият пациенти с повишен риск към сърдечно-съдовите заболявания, захарния диабет и злокачествените заболявания и включването им в регистър на рисковите групи, който се води от джипито. При откриване на риск за развитието на такива заболявания общопрактикуващият лекар насочва пациента към специалист за допълнителни изследвания и уточняване на диагнозата.

Новост е и правото на общопрактикуващите лекари да дават направления за високоспециализирани изследвания - мамография на двете млечни жлези, туморни маркери PSA, с които се диагностицират заболяванията на простатната жлеза при мъжете, както и изследванията на хормоните на щитовидната жлеза - FT4 и TSH.

Промяна има през тази година и в наблюдението и грижата за пациенти с хронични заболявания. Увеличен е броят на заболяванията, които се диспансеризират от общопрактикуващите лекари. Тяхно задължение е да информират подробно пациентите си от необходимостта за диспансерно наблюдение. Диспансеризацията се извършва със задължителното съгласие на пациента, чиято отговорност е да посещава редовно определените от общопрактикуващия лекар дати за контролните прегледи, които са четири пъти в годината. Отказът на пациента от диспансерно наблюдение се документира с подпис в амбулаторния лист.

По време на прегледите се вписват всички диспансерни диагнози. Ако пациентът не се яви на някой от четирите прегледа, този преглед не се заплаща. При отказ на пациент да бъде диспансеризиран, не могат да се изписват лекарства по линия на НЗОК за съответното заболяване.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Земеделският министър поиска забрана за внос на украински яйца в ...
Климатолог разкри какво ни чака
Политолог: Всичко изглежда съшито с бели конци! Трифонов се превр...
Въшният ни министър обсъди отпадането на визите за българите, път...
Пореден инцидент на "Тракия": Автомобилни гуми се разпиляха на ау...
Отляво на фалшивите банкноти е залепено холограмно фолио, предназ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).