Пазарна проверка: Производителите замениха палмовата мазнина в сиренето с вода
Имитиращите продукти на бяло саламурено сирене с палмова мазнина са заместени от свръх-оводнени сирена. Това установи пазарна проверка на Асоциация Активни потребители. Въпреки, че през 2021 г. беше приета наредба, която да регулира този проблем, проучването ни 2022 г. показа, че 75 % от тестваните продукти бяха с повишено водно съдържание, т.е. наредбата си остана на хартия, коментира Богомил Николов.
В наредбата от 2021 г. производителите са задължени да посочват съдържанието на вода. То трябва да е до 60%.
"Сега решихме отново да проверим какъв е делът на тези ментета и има подобрение – от дванайсет продукта с водно съдържание над 70% миналата година сега са два. Но, делът на тези, които са между 60 и 70% си остава висок и той е над 50% от тези 36 марки, които сме тествали. Трябва да уточним, че марките са подбрани по по-рисков принцип, т.е. по по-ниска цена. Така че, проучването не е представително за пазара", отбеляза Николов, цитиран от БНР.
От тестваните 36 марки само 15 (42%) отговарят на изискването за водно съдържание до 60%, при 19 (53%) то е между 60 и 70%, а при 2 надхвърля 70%.
Съдържанието на вода над нормата може да крие рискове за здравето. Но фактът, че ние "хващаме“ толкова много нарушения, а Българската агенция по безопасност на храните (БАХБ) не, си остава проблем в България, защото ние вече се уморихме да повтаряме, че контролът може да въведе много бързо ред, стига да поиска, допълни председателят на Активни потребители.
Преди години, когато бяха въведени правила срещу палмовата мазнина и тези продукти се обозначаваха и много бързо изчезнаха от рафтовете. Защото, хората имат или нямат пари, не купуват такива продукти.
В България има някаква необяснима, неписана омерта, да се поддържат ниски цени за сметка на каквито и да е компромиси в качеството и безопасността, затова и контролните органи не са така активни през годините и отвориха такъв голям проблем, който сега трудно може да бъде разрешен. Казвам трудно, защото самият бранш е разцепен на две и половината са застъпници на производство на точно такива продукти, които не можем да наречем качествени, подчерта Николов.
В наредбата от 2021 г. производителите са задължени да посочват съдържанието на вода. Има и забрана тези продукти с над 60% водно съдържание да се продават насипно, за да може на етикета това обозначение да го има. Другата част на проблема е какво се влага в другите продукти - в баничката, картофките със сирене или в шопската салата масово се влагат най-долнокачествените продукти и това също трябва да бъде подлагано на контрол, подчерта ръководителят на Асоциацията, чиято основна цел е да предоставяне на информация, която подпомага потребителите да се ориентират в пазарната среда.