Пчелата дава мед два месеца, а ние се грижим за нея 12
Пчелата дава мед два месеца – май и юни, а ние се грижим за нея 12 месеца, разказа пред БТА фелдшерът-пчелар Мюмюн Хюсеин от ардинското село Брезен.
Като хоби той гледа пчели в родопското село на границата на Западните с Източните Родопи на 519 метра надморска височина от години, но професионално се занимава от три. Тогава синът му решава, кандидатства и печели европроект, с който създава ферма от 126 кошера. Хюсеин каза, че на неговата възраст не е лесно да се гледат пчели, но се справя с помощта на сина и снаха си.
Като най-голям бич за пчелите родопчанинът определи кърлежите, които ги нападат. "Най-вече от тях ни е страх“, добави той и посочи, че ако се обработва срещу кърлежи навреме, проблем няма. Третирането се случва месец преди медоносния сезон и след него, но никога по време, за да е чист медът, обясни още той.
Откриха причини за намаляването на произвеждания от пчелите мед
Хюсеин допълни, че аномалиите във времето и по-точно необичайно високите температури през зимата, объркват пчелите, а това влияе на тяхната производителност. "Пчелата излиза, разкарва се, изминава разстояния, а не носи нищо, подлъгана, че е хубаво времето и се очаква да има паша. Това я изтощава, а животът на пчелите не е дълъг“, коментира Мюмюн Хюсеин.
Ако е хубаво и топло, за двата месеца от кошерите може да се изкара добра реколта. Но, ако по време на цъфтежа вали или пък е студено и няма много цвят, отново няма да се събере добра реколта, обясни пчеларят. По думите му, за изминалата 2023 г. е събрал над 500 кг. мед.
В Брезен Мюмюн Хюсеин е по-известен като фелдшера заради професията си. В ардинското село той пристига през 1995 г. и работи в местната здравна служба, но здравната реформа през 2000 г. изиграва съществена роля в живота му и той сменя още две професии – на кмет и на пчелар.
"Когато стана тази реформа тук 2000-та година тази къща, която виждате, беше здравна служба. С реформата Общината тръгна да продава здравните служби, защото нямаше как да ги поддържа. Аз тук преглеждах, тук живеех и си купих сградата, която и до днес е моят дом, моята къща“, каза той. Останал без работа, през 2003 г. се кандидатира за кмет на селото и така четири мандата, като последният му приключва през 2019 г. Мъжът се разболява и се отказва от поста. Натрупал знания и опит, се връща към старата си професия и днес отново е фелдшер в Брезен, но към лекарска практика на млад лекар. И отново посреща хората в здравната служба в дома си. Там го търсят и заради меда. Опитали веднъж планинския мед, се връщат, за да си купят пак, разказа още Мюмюн Хюсеин.