Пет неща, за които да внимаваме при покупка на нов апартамент
Новият апартамент означава както нови възможности за вас и вашето семейство, така и нови предизвикателства. Умело можете да се справите с тези предизвикателства като балансирате между задължителните и маловажните ви изисквания и когато е възможно, да направите необходимия малък компромис. Съществуват, обаче обстоятелства, с които не можете да се примирите и именно за тях трябва да внимавате, когато купувате нов апартамент, пише "Труд".
Местоположение
На местоположението трябва да обърнете специално внимание. Ако искате да се намирате по-близо до работата си и децата ви посещават определени училища или детски градини, потърсете апартамент в района. В този случай може да се наложи да направите повече компромиси по отношение на проекта и разположението на самия апартамент, особено ако няма голям избор на нови проекти наоколо. Aко се местите в нов град и тепърва започвате да търсите свое място, намерите ли апартамент, който да отговаря на представите ви, всичко останало ще си дойде на местата.
Състояние на сградата и апартамента
Колкото по-нова е сградата, в която се намира апартаментът, толкова по-малко поддръжка ще изисква. Проверете всички общи части – коридори, партер, стълбища, асансьори, тъй като при евентуална покупка, вие също ще носите отговорност за тях. Огледайте апартамента – стените, ъглите, дограмата, первазите. Не се подлъгвайте колко просторно може да ви се стори жилището на пръв поглед. Важно е то да разполага с достатъчно пространство за вашите мебели, както и с допълнително място при нужда. Вградените мебели са чудесен старт. Попитайте дали към апартамента има таванско помещение, склад или гараж. Гаражите са индивидуални или общи, надземни и подземни.
Сигурност и комфорт
Поинтересувайте се каква е степента на сигурност в имота – как се заключва външната врата, има ли охрана, камери или други съоръжения за сигурност. Добър показател е, ако самата врата на апартамента е блиндирана, с допълнителни щифтове за безопасност. Уверете се също така дали нивото на шума е поносимо за вас – дали се намирате на главна улица или предпочитате по - изолирана локация в нов, слабозаселен район. Когато сте се спрели на финалната си опция, идете на повторен оглед, но в различно време на деня. Така ще имате представа каква е атмосферата в новия ви дом, когато съседите ви са на работа и когато са си у дома.
Функционалност на помещенията
Кухнята и банята са основата на всеки апартамент и те не са там просто, за да заемат място. Нужно е да са напълно функционални, независимо каква част от времето си прекарвате у дома. В апартамента трябва да има и подходящо място за пералня и сушилня (или простор). За предпочитане е балконът или терасата да предлага колкото простор, толкова и уединение спрямо останалите живущи. Важно е също дали апартаментът е проектиран да бъде енергийно ефективен – да задържа топлината през зимата и прохладата през лятото.
Такси, поддръжка и съставяне на нотариален акт
Преди да подпишете договор за новия си апартамент, изчислете всички данъци и такси, които трябва да бъдат заплатени, включително за месечната и годишната поддръжка на общите части. Говорете с жилищната компания на сградата или с домакина на сградата (ако има такъв), за да се сдобиете с друг поглед върху ситуацията. Когато изповядвате сделка пред нотариус, нотариалният акт се изчита на глас. Ако има нещо което Ви притеснява, питайте на момента, защото не всеки нотариус е склонен да прави поправки. Актът за собственост се декларира в Агенцията по вписванията, а след това копие от него се предоставя на Агенцията по кадастър. В областните служби на Кадастъра направете проверка на границите (контурите) на апартамента, квадратурата и административния адрес. Така ще избегнете проблеми с данъчната служба, която изисква идентификатора на апартамента и квадратурата по нотариален акт при попълване на данъчна декларация.