Работниците от приватизираната пловдивска фабрика на "Булгартабак" - "Юрий Гагарин БТ" няма да получат обезщетения, защото са съкратени от фондация Фонд за финансиране на социални разходи от приватизацията на „Булгартабак холдинг”. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката и енергетиката
Петър Димитров от парламентарната трибуна.
Димитров обясни, че има добра воля за това, но не може да се подкрепят съкращенията на една частна структура. Министърът бе попитан от независимия народен представител Мария Капон ще се осъществи ли изплащане на обезщетения на работници и служители на „Юрий Гагарин БТ” от фонда.
Капон каза, че има голям брой работници и служители, които не са получили възнагражденията си. Сумата, по думите й, възлиза на над 1 млн. лева към момента на освобождаването им.
Пречка за даването на тези обезщетения е липсата на няколко условия - в пловдивската фабрика „Юрий Гагарин БТ" не са извършени съкращения на работници и служители преди продажбата, тоест държавният собственик не е съкращавал. Към момента на приватизация на дружеството липсва действащ колективен и браншови договор и няма документ на базата на който се извършва компенсиране при съкращение. Ръководството на фабриката предприема стъпки за съкращаване на персонала след продажбата на предприятието – края на 2006 г. до 31 март 2007 г.
„Всичко това прави невъзможно изплащането на обезщетения на работниции и служители във вече частно предприятие от фондация Фонд за финансиране на социални разходи от приватизацията на „Булгартабак холдинг”, който е държавна собственост”, обясни министърът.
Димитров каза, че въпреки това холдингът е свикал извънредно събрание на акционерите през септември 2008 година, като в дневния ред е включен и въпросът с обезщетенията на работниците. В проекта на решение се предвижда холдингът да направи дарение от 500 000 лв. на фондацията с цел изплащане обезщетения на работниците. Общото събрание отлага изпълнението на тази точка поради сериозни юридически аргументи.
Към настоящия момент холдингът е в процедура на приватизация. Необходимо е разрешение от Агенцията за приватизация за извършване на извънредни разходи на компанията.
Над 48 млн. лв. обезщетения са изплатени в периода 2004 – 2008 година за над 2 милиона работници от този фонд, каза още министърът.
По думите му - трябвало е да бъде подписан колективният трудов договор преди приватизацията. Според Димитров за това има и персонална отговорност и несвършена работа от хора, ръководили този процес.
Източник: Агенция "Фокус"