Равносметката след първата година на прилагане на новата ОСП по отношение на стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), е че най-големи са проблемите със шестия стандарт. Това коментира пред медии от стопанство в Пазарджишко Петър Кировски, директор на дирекция “Растениевъдство” в Министерството на земеделието и храните.
Министърът: Поливната вода трябва да е задължение на държаватаСтана ясно, че изискванията на ДЗЕС 6 имат нужда от промяна предвид нашите климатични условия. Браншът и държавата настояват пред Брюксел условието за двата чувствителни периода да бъде изменено и да остане само единият.
„Чакаме с нетърпение разговорите с Европейската комисия. Нашето предложение е да отпадне единият период (зимният). Ще си кажем нашите аргументи. Имаме основание. Аз съм поискал метеорологични данни от Националния институт по метеорология и хидрология, където много ясно и категорично се вижда, че през трите месеца (юли, август, септември, а и октомври), имаше екстремно засушаване в 140 общини в България", отбеляза Кировски.
По процедура, след като страната ни е изпратила предложените промени, се очаква реакция от ЕК, следва комуникация и срещи. Ако новите промени бъдат одобрени от Брюксел, те ще започнат да действат още тази година, която се явява втора от прилагането на новия програмен период.
„
Имайте предвид, че всеки един нов програмен период е труден в началото. Прилагането на стандарт 6 е една от съществените трудности, но има и много други въпроси. Не е ясно кой, какво, защо, как зачертава, по коя екосхема… Много са.В момента нещата са си постарому.
Така текат проверките – на база на одобрения Стратегически план, на база на заповедите за условността, на методиката за предварителната условност… Така ще се прилагат до момента, в който няма промяна”, припомни Петър Кировски.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.Следете темата и на cap4us.agri.bg