© | | Плащаме за хотел 4 звезди, а ни настаняват в пансион. Това е актуална измама, за която от Комисията за защита на потребителите предупреждават по случай предстоящите великденски празници. Практиката се наблюдава най-вече в интернет, където гъмжи от оферти за почивните дни. Те започват от 80 лева и стигат до 400 в зависимост от курорта и пакета от услуги, които включват. Две нощувки в Банско, с включени закуска и вечеря и СПА например, се предлагат за 150 лева. Настаняването е в 4-звезден хотел. Двойно по-ниска е цената по Черноморието ни, където за същото ще платим не повече от 80 лева. От КЗП обаче предупреждават да сме особено бдителни, когато се възползваме от тези промоции, тъй като в много от случаите те били подвеждащи."Имаме засечени случаи, когато подобни оферти се оказват за много по-ниска категория хотел, въпреки че в обявата е посочено съвсем друго, обясниха от КЗП за "Монитор".
Една от измамените по подобна схема е Силвия, която е банков служител. Тя обясни пред "Монитор", че преди месец е взела за себе си и семейството си карта за почивка в Банско. На снимките хотелът изглеждал спретнат и дори луксозен. В обявата се посочвало, че той е три звезди. Силвия платила по интернет за ваучера, с който дори ползвала 20 процента отстъпка. За нея, съпруга й и двете й деца цената била 150 лева. В края на седмицата обаче от банката, в която работела, организирали семинар в Банско. Силвия решила да провери хотела и се оказало, че всъщност представлявал къща за гости, а снимките нямали нищо общо с тези от обявата. За радост от фирмата, която е посредник за закупуването на ваучерите, й възстановили парите.
Това е много честа практика - къщи за гости да се представят като хотели. Има обаче голяма разлика между двете, обясниха от КЗП.
За миналата година от комисията са затворили 169 подобни обекта, като се очаква и тази година бройката да е близка. Съставените актове пък са били над 1000. Тази година проверките отново са стартирани, но пикът на жалбите се очаква след празниците, след като клиентите осъзнаят, че са били измамени. В дните около Великден измамите скачали тройно, сочи проучване на Комисията за защита на потребителите.
Голяма част от туроператорите, които предлагат услуги в интернет, са с отнет лиценз, предупредиха още от комисията. От там посочиха и конкретен пример със софийска туристическа фирма с отнет лиценз, регистрирала втори, също отнет, и съществуваща за кратко с трети такъв.
Специалисти в измамите съветват всички, че "когато едно нещо е прекалено хубаво, евтино и примамливо, то несъмнено крие някаква измама". Затова препоръчват във всички подобни случаи да се свържете с Комисията за защита на потребителите и да не се проявява християнско великодушие към измамниците. Те обикновено са най-активни в интернет в петък следобед и вечерта, когато се надяват контролът да е занижен, а мераклиите за "промоции в последния час" да са повече.
Източник: в. "Монитор" |