Правила за определяне размера на обезщетенията на пострадали при катастрофи граждани може да напише Комисията за финансов надзор. Това предвижда новият кодекс за застраховането, който е внесен в парламента от Министерски съвет и ще бъде гласуван до края на годината.
В момента обезщетенията, които се изплащат от по полицата "Гражданска отговорност", когато има пострадали хора, се определят от самите застрахователи. Но често се стига до съд за да се получи по-високо обезщетение. В резултат за едно и също нараняване може да се получат в пъти по-големи или по-малки суми, пише "Стандарт".
В новия кодекс се посочва, че КФН може да приеме наредба, с която да се определят минимални изисквания към определянето на обезщетения при смърт или телесни увреждания на физически лица.
Минималната застрахователна сума, за която ще носят отговорност компаниите по "Гражданска отговорност" е 10 млн. лв. при пострадали хора и 2 млн. лв., ако има само имуществени вреди.
В новия кодекс изрично са посочени и случаи, при които застрахователят няма да може да откаже плащане по "Гражданска отговорност". Така например застрахователят няма да може да откаже плащане, ако катастрофата е станала заради влошаване на здравословното състояние на водача или заради повреда на автомобила. Целта е правата на гражданите да бъдат по-добре защитени като се ограничат възможните поводи за отказване плащане на обезщетение.