С гласовете на "Атака" и след 2 гласувания обаче в последните работни часове на депутатите преди лятната ваканция текстовете бяха гласувани повторно. Тогава Мая Манолова от БСП директно каза на държавния глава, че ако нещо в закона не му харесва - да сезира Конституционния съд.
В позицията на Плевнелиев сега се посочва, че "с това свое вето президентът даде възможност на парламентарно представените политически партии да обсъдят още веднъж тези текстове и с минимални редакции да избегнат каквото и да е съмнение, че те могат да се използват за противоконституционно въздействие върху работата на съдебната власт.
За съжаление, парламентарната практика напоследък показва ясен стремеж да се навлезе в полето на компетентност на другите власти. Създаването на комисии, които на практика се опитват да правораздават, предвиждането на възможност парламентарна комисия да упражнява контрол върху вътрешното убеждение на съдии и прокурори създават опасност за нормалното функциониране на съдебната система и на демократичната правова държава.
За съжаление дебатът в Народното събрание относно ветото върху Закона за СРС отново показа степента на политическа конфронтация, която бележи целия политически живот в страната през последните месеци. Декларираната готовност за диалог, за обсъждане на аргументи остана само на думи", се посочва още в позицията на президента.