Това сочи статистика на Главна дирекция "Охранителна полиция" на Министерство на вътрешните работи, основен партньор на кампанията "Алкохолът е лош шофьор".
Сред големите градове в страната Варна е с най-много регистрирани инциденти, причинени заради употреба на алкохол - 80 за 2014 г., а с най-малко е Пловдив, където случаите са 42. При тежките катастрофи с участието на пили шофьори Варна отново се нарежда с най-много смъртни случаи и ранени, а най-малко те са в Бургас, където са регистрирани 11 ранени водачи, пътници и пешеходци за цялата година. Бургас е и градът с най-малко тежки катастрофи след употреба на алкохол както през 2014 г., така и през 2013 г.
Интересен е фактът, че макар и най-многолюдният град в България, от големите градове София е с най-малко регистрирани пътни инциденти заради пили шофьори за 2013 г., а през 2014 г. само Пловдив и Бургас са с по-малко подобни случаи. В столицата тежките катастрофи, причинени следствие употреба на алкохол, са намалели с близо 1/5 в сравнение с 2013 г.
От статистиката на МВР става ясно още, че през юли са регистрирани най-много инциденти на пътя, причинени следствие употребата на алкохол от страна на шофьорите - 16% от тежките ПТП за 2014 г.
Данните сочат още, че 93,5% от всички случаи на пътно-транспортни произшествия след употреба на алкохол, са причинени от мъже, а от всички тежки инциденти (155) само в два случая пияният шофьор е бил жена.
През 2014 г. броят на тежките пътнотранспортни произшествия след употреба на алкохол е намалял с 21%, в сравнение с 2013 г., констатираха от Главна дирекция "Охранителна полиция" на МВР. Общият брой инциденти на пътя, породени от шофиране в нетрезво състояние, е 601, от които 155 са тежки (съответно 625 и 197 за 2013 г.).
Превантивните мерки, които оказват влияние върху поведението на шофьорите са комплексни, допълват от МВР, и представляват съвкупност от мероприятия, реализирани от държавни и обществени институции, ангажирани пряко с постигането на високи резултати в областта на безопасност на движението.
"Особена роля имат служителите на МВР, медиите и неправителствените организации, но и участниците в движението, които повишават непрекъснато своята култура на поведение на пътя и представителите на бизнеса, които влагат идеи и средства за подобряване пътната безопасност, провеждайки информационни кампании.
Именно поради тази причина Главна дирекция "Охранителна полиция" подкрепи за седма поредна година кампанията "Алкохолът е лош шофьор", споделя Тодор Гребенаров, директор на ГД "Охранителна полиция" към Министерството на вътрешните работи.
В рамките на кампанията "Алкохолът е лош шофьор" в края на 2014 г. бе проведено национално представително проучване за нагласите на българите към един от най-чувствителните проблеми на обществото ни - шофирането след употреба на алкохол. Неговите резултати показаха, че повече от 86% от българите смятат, че алкохолът е лош шофьор.