"Около Коледа мъж звъня многократно, защото го преследвали духове със сини очи, крият се зад пердетата, жена без ръце го притискала. Полицията беше ходила да установи, че няма джуджета при него", разказва Диляна Димитрова, оператор към "Спешна помощ". Някои от сигналите звучат като критични случаи, докато не се провери на място. Има и така наречените "телефонни терористи" - хора, които звънят почти всеки ден като баба Анастасия.
"Тя се наспива до към 22.00-23.00 часа и започва да звъни и да иска някой да я посети непременно. Симптомите й са задушаване, сърцебиене, но тя всъщност е много самотна. Веднъж беше направила бухти и ни посрещна от вратата с: "Бухти, бухти... искате ли бухти?", спомня си медикът Анелия Цонева. Голяма част от хората не могат да се ориентират кога реално са изпаднали в животозастрашаваща ситуация, твърдят от системата за спешни повиквания.
"Граждани смятат, че 112 е отговорен да им смени изгорялата крушка", възмущава се говорителят на "Национална система 112" Данка Недялкова. Или да ги информира докога важат годишните винетки.
"Възрастни хора ни съобщават разтревожени, че са свидетели на нашествие на неидентифицирани летящи обекти. Впоследствие се оказва, че това са найлонови торбички или китайски фенери", обяснява Недялкова.
Ученик пък се обадил с молба към диспечера да му помогне да реши трудна задача по математика. Загубата на ценно време, когато някой наистина се нуждае от спешна помощ, е всекидневие, твърдят операторите. И призовават: набирането на 112 да става с отговорност - към себе си и към другите.