Друга от жалбите е Патриотичния фронт и се отнася за гласовете, подадени в Турция. Те са близо 50 000. Като този път разкритите секции са повече в сравнение с предишни вотове заради приетия Изборен кодекс на Мая Манолова.
В него освен че липсваше изискване за уседналост при гласуване на парламентарен вот, се позволяваше и разкриване на секции при подадени само 40 заявления, а не както преди това - поне 100.
В жалбата на Патриотичния фронт са изброени примери за нарушения, предимно в гр. Чорлу, като се посочва, че няма механизъм, който да гарантира, че гласоподавателите са дали вота си само по веднъж.
Има и секции, в които са отчетени нереалистично голям брой избиратели - над 936. Явление, което вече сме виждали и през 2009 - а година.
Друга жалба, която Върховният административен съд е изпратил на Конституционния съд се отнася за избирането на Александър Методиев като депутат от ДПС от Кюстендил благодарение на подадените от Турция гласове.
При тяхното разпределение, въпреки че за Методиев са подадени само 864 гласа в града, той взема 4-я мандат и в понеделник ще стане официално народен представител.
От ДПС вече обявиха, че нямат намерение да го отзоват, тъй като е избран напълно законно. Кметовете на Кюстендил и Дупница и граждани на двата града пък заплашиха, че ще излязат на протест в понеделник пред централата на ДПС и пред парламента. Тогава от 14 часа ще се проведе първото заседание на 43-ото Народно събрание.
ВАС е отказал да сезира КС по шеста жалба - от лидера на "Евророма" Цветелин Кънчев, който беше кандидат-депутат в листата на "Коалиция - лява България" в 17-и МИР в Пловдив.
Той е оспорил избора на Манол Генов, който също бил в листата на левицата, но според магистратите няма мотивация и посочени конкретни нарушения.