Предлагаме с новите законодателни промени да се регламентира участието на повече контролни органи, обясниха от сдружението. Според тях в проверките трябва да се включат инспекциите по труда, областните дирекции по безопасност на храните, полицията, както и лица, определени от кметовете на общините. Правна възможност за това дава чл. 37 от Закона за административните нарушения и наказания, обясниха юристите от "България без дим".
Освен това в него се посочва, че "актове могат да съставят и представители на обществеността". Тази възможност може да се използва и да се заложи в променените на Закона за здравето, като се даде възможност на специално обучени и назначени със заповед на здравния министър представители на обществото, които също да имат възможност да съставят актове.
Депутати от парламентарната здравна комисия подкрепят идеята за по-строг контрол. "Ще обмислим предложенията и ще преценим кои от тях са осъществими и кои не, след като направим анализ и съгласуваме законодателството с европейски практики", коментира пред "Монитор" председателят на комисията д-р Даниела Дариткова.
Преди два дни на работна среща на РЗИ, здравното министерство и граждански организации инспекторите се оплакаха, че не могат да смогнат с проверките и подкрепиха искането служители на МВР да се включат в проверките. Според тях пълната забрана няма да има ефект, ако те трябва да осъществяват контрола сами.
От началото на годината до момента граждани са подали около 50-60 сигнала за нарушаване на действащия в момента закон. Най-честото нарушение е пушене в залата за непушачи или отворени врати между двете зали, което обезсмисля стъклените прегради. На всички собственици са дадени предписания или са написани актове за нарушения на стойност 100 лв. Веднага след празниците се очаква нова вълна от проверки в столичните заведения. При констатирането на второто нарушение те ще бъдат наказани с глоба до 10 000 лв.
Още по темата (137): | |