В рамките на 8 учебни часа служителите на реда ще сменят униформите с бански и ще учат на теория и практика как да си служат с дълго въже за измъкване на давещи се, да слагат на човек в беда и на себе си спасителни ризи как да боравят с туби, дълъг прът за измъкване и редица полезни хватки за измъкване от водната стихия. В края на курса те ще получават удостоверение.
Обучението ще бъде подбрано така, че полицаите да се научат да действат както в солената вода на морето, така и в язовири, и пълноводни реки и водовъртежи. Освен с опасностите при къпане и плуване, и с начините за спасяване с професионални и подръчни средства, те ще бъдат обучавани и да оказват първа долекарска помощ при водни инциденти до идването на спешните лекари.
Това се налага, тъй като често пъти първи на мястото на инцидента пристигат именно полицаите, поясни доц. Андонов.
Школото по водно спасяване за служители на реда се предвижда да има 36 курса във всички региони на страната.
В него ще се учат служители на МВР от звената "Противопожарна безопасност и защита на населението" и "Охранителна полиция", а във Варна и Бургас на курс ще ходят и служители от Гранична полиция. По сметките на БЧК до края на месец май трябва да бъдат обучени 700 човека.
Източник: в. "Монитор"