Правителство в това Народно събрание ще има. С по-големи шансове да бъде реализиран е третият мандат, а не първият. Това каза в интервю за БНР анализаторът Слави Василев, който бе част от екипа на президента Румен Радев в неговата предизборна кампания.
"Аз подозирам, че той ще бъде на БСП“, посочи Василев в предаването "Преди всички“ по БНР.
В коментара си за предложения от
Слави Трифонов състав на правителство и начина, по който се случи това, Слави Василев посочи, че Трифонов първо е длъжен да се съобрази със собствената си политическа линия и със собствените си избиратели и анонсът на кабинет и приоритети изглежда легитимен от тази гледна точка.
Василев е учуден "как част от обществото реагира на анонса на г-н Трифонов“. Той го отдава част от резервите спрямо подхода на лидера на ИТН на това, че "хората вече са толкова лъгани, че каквото и да направиш пред очите им, то вече изглежда обвито в някакви тайни и непрозрачни уговорки“.
Това е един открит подход, ако вземем предвид начина, по който политиката се осъществяваше в България, смята Василев. Той не вижда сценарий, но вижда желанието на българското общество отговорността да бъде ясно понесена, защото когато има съмнения за задкулисни договорки, обществото се изнервя.
Като претендират за властта, би следвало да бъдат малко по-открити, допълни анализаторът.
Ако след обществените реакции
Слави Трифонов не пожелае да влезе в открит диалог поне с партиите на протеста, то тогава съмненията, че нещо не е наред в ИТН ще се засилят, подчерта Слави Василев.
Шансовете за оцеляване дълго време на този кабинет са минимални, те са малки, отбеляза той.
Запитан възможни ли са корекции в така предложения състав на правителство на ИТН, Слави Василев отбеляза, че партията би следвало да бъде гъвкава относно позициите на дадени министри или относно дадените приоритети. Като стъпка в грешната посока той даде пример с предложената приватизация на ББР.
"Фигури, асоциирани с предишна власт, по-скоро би следвало да бъдат обект поне на публични разсъждения и преговори.“
Василев е на мнение, че когато парламентарното мнозинство не е автоматично твърдо заключено между две формации, които събират 121 гласа, шансовете за реформи са по-големи.
Относно възможността служебни министри да станат редовни такива Слави Василев посочи, че това "би поставило президента в сравнително неудобна ситуация, защото всички негови опоненти ще кажат – ето, неговото правителство организира собствените му избори“.
Много хора обаче като че ли желаят този вариант или поне хора, които се асоциират с промяната, допълни Василев.