"Добре е, че Слави Трифонов повдига темата, но го направи в не много възпитан план. Ултиматуми не може да дава никой, още по-малко каквато и да било гражданска организация. Тонът на писмото му е - "Аз съм изключителен и вие ще се съобразявате с мен", заяви в "Здравей, България" политологът Димитър Димитров.
От своя страна социологът Мира Радева не се съгласи с думите му, че Трифонов говори от свое име. Според нея в писмото си той визирал, че народът е изключителен. В случая Слави Трифонов говорил от името на референдума, говорил от името на тези 3,5 милиона души.
"Работата по референдума трябваше да се случи още при предишното Народно събрание. Неестественото е, че се забави толкова много във времето. Политическо лицемерие е да се правиш, че нищо не се е случило, когато 3,5 милиона души са гласували", подчерта Радева.
Мира Радева и Димитър Димитров се обединиха около мнението, че един мажоритарен вот изисква много сериозна подготовка и няма как това да се случи за няколко седмици.
"Трябва да си дадем сметка, че всяка една от партиите трябва да представи 240 кандидати. Нещо, което е в ресурса единствено на двете големи партии. В този смисъл в такива кратки срокове това е невъзможно", допълни Радева.
"Тази комунистическа организация, която ти казва, че ти си избирател по рождение, трябва да се прекрати. Във всички демократични държави ти се самоопределяш като избирател, ти решаваш къде да бъдеш избирател. Това е така нареченета активна регистрация", коментира още социологът.
Като пример тя посочи системата в Англия - когато навършиш необходимата възраст за гласуване, трябва да се декларираш, че искаш да гласуваш. 30 дни преди вота на адреса, на който живееш, получаваш писмо и с него отиваш да дадеш своя вот.
Още по темата (527): | |