Очаквам да се случи нещо, което наистина да бъде революционна оттук до края на годината. Това каза в аудиопоста на
"Фокус" "Това е България" политологът Борислав Ангелов.
"Ще има буря, тя върви усилено между политическите партии, има известно напрежение в управляващата формация, но до ураган, до разваляне на коалицията аз не очаквам да се стигне към този момент. Има много по-важни въпроси, които наистина могат да обединят формации от коалицията, за да продължат напред. Единият от тях е Конституцията, другите са законите, които са за бюджета, двата малки бюджета същото така, и естествено законите, които са по Плана за възстановяване и устойчивост, където очевидно имаме забавяне, както се вижда от всички индикации, които слушаме.
За мен още когато се говориха за срокове, за мен те бяха поставени нереалистични, но тепърва ще видим за какво става въпрос наистина. Виждаме, че има напрежение, но то до голяма степен това напрежение се очакваше. След като нямаш подписано коалиционно споразумение, след като не знаеш как да вземаш решенията, след като на една формация е дадена цялата изпълнителна власт едва ли не, и на нейната малка част от групата, няма как да нямаш такова напрежение. Останалите в един момент се чувстват, че носят отговорност за управлението, но реално те нямат необходимото представителство", каза политологът.
Според Ангелов, когато имаш една сложна ситуация и конфигурация, трябва да можеш да включваш всички си коалиционни партньори, които те подкрепят, във взимането на решения, а не да ги повтаряш пред свършен факт. Защото те в крайна сметка носят отговорност по един или по друг начин. Даже местните избори го показваха това.
"Ти носиш отговорност за управлението на страната, няма как да не носиш отговорност. И ти трябва да ги вкараш в целия процес, те трябва да са част от изработването, те трябва да знаят какво се е случва, а не да го научават от медиите, не да го научават след като се гласува на Министерски съвет. И точно тук, според мен, вече започва да има индикации за промяна поне на състава на Министерски съвет в някакъв вариант, за да може другите да знаят какво се случва вътре в Министерски съвет. Очевидно, че само с един министър на външните работи ти не си в час какво става в правителството, ти не знаеш какво се е случило по всичко останали министерства", добави политологът.
Според него, външният министър може да го изолираш много лесно. Той се занимава с външна политика и просто неговият ресор е такъв, че той на практика не участва в цялостното оперативно управление на другите ресори. Няма такава връзка. Освен когато минават нещата със съгласуване.
Борислав Ангелов смята още, че напрежението ще бъде временно затихнато. Другият вариант е да се търси промяна, смяна на министри, които не са си свършили работата. Тук може да се използва парламента като инструментариум да се покаже, че имаме проблеми – тук не е решено, там не е решено, имаме изоставане.
"Редно би било да се помисли за смяна на някой от играчите на терена. Другият вариант вече е да се създаде изключително ново правителство в рамките на този парламент. Геополитическата обстановка е такава, че много трудно наистина може в момента някой да рискува да тръгне да разваля правителството, без да има вариант, в който той да е готов да управлява страна. И да не забравяме колко трудно се създаде правителството на
Кирил Петков и това правителство, и на каква цена, в крайна сметка", каза още Борислав Ангелов.