По думите му българските Военновъздушни сили не могат да участват в съвместни операции с такъв интензитет поради ограничени способности на оборудването.
"Това, с което се опитваме да помогнем заедно със съюзниците от Европейския съюз и НАТО, е чрез дарения на леко въоръжение и боеприпаси", уточни министърът.
На въпрос доколко сме заплашени от терористични атаки от "Ислямска държава" той отговори, че всички страни, които държат на свободата и на демокрацията, са заплашени от едно такова движение, което е против основните ценности, които изповядваме.
"Взимаме мерки и на национално ниво, и в рамките на ЕС и НАТО, и правим възможно най-доброто за защита на интересите ни", заяви Шаламанов.
Той обясни, че това, което Министерството на отбраната извършва, е подготовка на въоръжените сили и тясно участие в подготовки със страните-съюзници.
"Въпросът тук е много повече свързан с разузнаване, укрепване на структурите за вътрешна сигурност, граничен контрол, което е извън компетентностите на Министерството на отбраната. Считаме, че трябва да има много по-добра координация за максимално използване на ресурси и способности", уточни той.
Шаламанов заяви, че по отношение на бойните способности България трябва да намали зависимостта си от всички страни, които не са членове на Европейския съюз, включително и Русия.
"Ние принадлежим към два съюза - ЕС и НАТО и нашето бъдеще, нашата сигурност, нашето развитие зависят от това колко добре сме интегрирани в тях", заяви министърът на отбраната.
Правителството ще предложи национален координатор по киберсигурност, съобщи още министър Шаламанов. По думите му това се изисква от киберстратегията и Плана за действие по киберсигурност на Алианса.
Източник: Нова тв