© Plovdiv24.bg | | Жандармеристи ще бъдат изпратени по селата в половин България, за да опазят имуществото на хората от кражби. Едновременно с това ще бъдат увеличени лимитите на гориво за патрулките, за да може да се покрива по-голяма територия, а екипи на КАТ ще дежурят по входовете и изходите в малките часове, за да не могат крадци да правят набези и да се измъкват незабелязани. Така МВР ще отговори на устойчивото повишаване на битовата престъпност през последните 4 години, обяви вчера главният секретар на вътрешното министерство Светлозар Лазаров. Най-тежко е положението във Видин, Враца, Монтана, Плевен и селата край София, но има още 10 области, където също ще се вземат допълнителни мерки заради риск от набези.Точно в 8 часа в понеделник силите на МВР влизат в горещите точки. "Досега подобна операция с целия ресурс на жандармерията в малките населени места не е правена", обяви вчера директорът на Главна дирекция "Национална полиция" комисар Тодор Гребенаров.
Жандармеристите ще си партнират заедно със служителите от "Охранителна полиция", а там, където апашите са най-активни, ще има и денонощни патрули. Където е необходимо, екипите на униформените служители ще бъдат подсилвани и с оперативни работници, които познават най-добре криминалния контингент.
Големият проблем с липсата на гориво ще се реши, като бъдат пренасочени лимити за бензин от градовете с по-ниска престъпност, където ситуацията е по-спокойна, към населените места, в които върлува най-сериозна престъпност.
Криминалистите ще правят анализи от колко до колко часа и в кои райони се случват престъпленията и към тези места ще се пренасочва ресурс. В същото време в областните дирекции на МВР с по-голям брой извършени престъпления ще бъдат ограничени командировките на полицаи по границата с Турция, където в момента са изпратени 1500 служители, за да пазят страната от нелегалните емигранти.
Оказва се също, че през годините в МВР са били покривани сигнали за кражби, за да може да се отчитат по-ниски нива на посегателствата срещу собствеността на хората. "Това покриване на заявителските материали обаче на практика не решава проблема с престъпността", коментира главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.
От понеделник в София започват и масови проверки на заложните къщи от страна на "Икономическа полиция", тъй като е публична тайна, че крадената стока се пласира именно там. Честа практика обаче е предметите да не влизат в самите оказиони, а да се съхраняват в изнесени складове, като предварително се заличават идентификационните им номера, за да не може да се докаже, че е са задигнати. На засилени проверки ще бъдат подлагани и пунктовете за вторични суровини, където хора от малцинствата често предават крадено желязо.
До момента от МВР вече са се срещали с представители на охранителни и застрахователни фирми, както и с общинари. Където е необходимо, полицаите ще си партнират със сотаджиите, а по тъмните места в селата ще се постави допълнително осветление.
"Полицията трябва да има едно човешко лице, да се изслушват гражданите внимателно и да им се обръща необходимото внимание", посочи Лазаров. Главният секретар на МВР подчерта, че ще се прави активна профилактика на криминалния контингент и когато има кражби някъде, апашите ще се привикват в районните управления и ще дават обяснение къде са били и какво са правели по време на престъплението.
Източник: в. "Монитор" |