Правителството: Бюджетът няма да гръмне

Автор: Самуил Иванов
Коментари (1)
16:44 / 06.03.2025
775
Разбирам, че днес на обед се е провела кръгла маса по темата "Средства от ЕС и еврофондове". Приветствам всякакъв тип подобни мероприятия, единственото във връзка, с което мога да изразя учудване - защо, когато преди три години, когато ви казах, че така, както сме я подкарали, ще загубим пари - никой не организира кръгла маса? 

Това не би било проблем, ако на кръглата маса не бяха казани редица неща, които са скандално неверни. 

Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в кулоарите на парламента във връзка с пресконференцията на "Продължаваме промяната" по-рано днес относно бюджета и Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Основният проблем, който България има, са драстично забавените инвестиции по плана. През изминалите четири години една голяма част от тях не се случвали. Никой не е готвил процедури, никой не е готвил обществени поръчки. Това правителство е в ситуацията за година и няколко месеца да се чуди каква част от средствата ще успее да плати", каза още Дончев. 

Той обяви, че утре е крайният срок, в който министерствата трябва да представят анализ за това кои проекти трябва да бъдат извадени от плана и кои ще останат, но при ускорен темп на работа. 

Финансовият министър Теменужка Петкова се обърна към Николай Денков, който по време на пресконференцията заяви, че без средствата от втория транш, бюджетът за 2025 година ще гръмне. 

"Средствата, които идват от ЕС и по ПВУ са неутрални по отношение на бюджета, тоест колкото са приходите, толкова са и разходите, нищо няма да гръмне", категорична бе тя. 

Тя се обърна и към Асен Василев: "Какво критикува господин Василев? Според мен, критикува собствените си политики. През последните четири години той е едноличен лидер по отношение публичните финанси на България. Сега, когато видя резултата след четиригодишните опити, според мен се уплаши". 

Финансовият министър заяви, че настоящето правителство изплаща старите сметки на Асен Василев: "Това са половин милиард неразплатени задължения по отношение на АПИ в МРРБ, 246 млн. лева в Министерството на транспорта и съобщенията, 524 млн. лева по общинската инвестиционна програма, над 721 млн. лева в областта на АПИ". 

Тя отговори и на обвиненията на "Продължаваме промяната" за раздутите разходи: "Те са такива за 2025 година, каквито предвижда действащото законодателство. Те са резултат от политиките, които през последните четири години бяха водени в публичния сектор. Ние не сме заложили нито един лев повече от това, което е предвидено в рамките на действащото законодателство". 

Теменужка Петкова бе категорична, че в бюджета за 2025 година ясно е разписано за какво ще бъдат използвани средствата. 

Енергийният министър Жечо Станков заяви, че твърдението, че правителство на ГЕРБ е заложило затварянето на въглищни мощности чрез Плана за възстановяване и устойчивост, е невярно. Той коментира, че това се е случило по времето на служебните кабинети, в които Кирил Петков и Асен Василев участваха. 

"Колегите не споменават какви ангажименти са поели в плана. Тези ангажименти им попречиха те самите по време на техните правителства, внасяйки искането за второ плащане, за което правителството е мобилизирало целия си ресурс и експертиза, за да се случи, те самите се провалиха", категоричен бе той.

А след това подчерта, че в първоначалния план, който Томислав Дончев е изготвил за плана, е имал по-добри реформи в сферата на енергетиката.  

Жечо Станков бе категоричен, че въглищните мощности на страната няма да бъдат затворени.

Виж коментарите (1)

Още по темата (28):
06.03.2025 "Продължаваме промяната" за ПВУ: Да спрем да дъвчем дъвката за енергетиката, кучето е заровено при приемането на законите
06.03.2025 Премиерът ще предложи на евролидерите част от парите по ПВУ да отидат във военната ни индустрия
01.03.2025 Атанас Пеканов: Влизането в еврозоната е истинският суверенитет
27.02.2025 Иван Иванов: Закъсняваме с 15 месеца по всички срокове за саниране на жилищни сгради
26.02.2025 Томислав Дончев: Средствата по втория транш от ПВУ не са изгубени
безвъзвратно
26.02.2025 ДБ за ПВУ: България очевидно се отказва от реформи, ГЕРБ не иска модернизация на страната
Още новини от Национални новини:
Блъснатото 8-годишно дете е интубирано
Българи изгониха Митрофанова със скандирания "Тук не е Москва"
Министърът на правосъдието разпореди изненадващи проверки
Не се задава абсолютно никакъв обрат на времето
Лъч надежда за шофьорите у нас
8-годишно дете с опасност за живота след инцидент


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).