Ще се превърне ли Пловдив постепенно в града на недовършените големи проекти? Този въпрос стои на дневен ред, след като поредното мащабно начинание е на път да бъде замразено заради мудността на държавната администрация. Става дума за Цар Симеоновата градина и по-специално за езерото с Пеещите фонтани.
Има ли опасност след стадион "Пловдив", спортната зала на Колодрума, стадион "Христо Ботев" и паркът в центъра да остане недовършен? Plovdiv24.bg попита автора на проекта арх. Петко Прокопиев, който обясни как стоят нещата:
"С отпадането на идеята за подземен паркинг проектът в тази си част трябваше да се преработи. Направихме го и го представихме в Общината, а в момента е внесен в Министерството на културата за съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), но все още нямаме отговор. Казаха ми, че принципно становището ще е положително, но де факто нямаме черно на бяло нищо.
В момента тази поръчка за езерото е спряна заради липсата на въпросното одобрение. А процедурата е доста тромава и тежка - проектът се изпраща в НИНКН, там изготвят становище и го връщат обратно в министерството. Те от своя страна трябва да го приемат и министърът да го подпише. Едва тогава влиза на Експертен съвет в община Пловдив.
Другото, което може да отнеме време, е анексирането на договорите между Общината и управляващия орган. Имам опасения, че сроковете напредват, а знаете, че след месеци ще има избори, смяна на министри, което също отнема време.
В момента от трите позиции по проекта за реконструкция на Цар Симеоновата градина не се работи само по езерото - по зелените площи, осветлението и останалите неща дейностите не са спирали.
Детските площадки например са готови, но не можем да ги пуснем, защото трябва да бъде завършен целият обект. Има срокове по тези програми - през май догодина трябва да сме приключили по програма "Зелена и достъпна градска среда".
Ако не искаме да се провали всичко, трябва дотогава да сме готови. Никой не печели от провала на този проект и се надявам да го завършим навреме", изчерпателно обясни Прокопиев.