ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Предиабет може да се установи по няколко начина
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:42 / 24.11.2024Коментари (2)2434
©
Българско дружество по ендокринология организира медийно събитие по повод Световния ден за борба с диабета под надслов “Заедно да покажем червен картон на диабет тип 2".

Един от водещите специалисти по ендокринология проф. д-р Михаил Боянов от Клиниката по ендокринология на УМБАЛ “Александровска" представи информация за рисковите фактори, които водят до развитие на предиабет и захарен диабет тип 2, как тези състояния се отразяват върху сърдечносъдовото здраве, значението на профилактиката и превенцията на предиабет и захарен диабет тип 2. 

- Проф. Боянов, как се определя, че имаме предиабет, и как - диабет?

- Предиабетът е гранично състояние, преди да се развие болестта захарен диабет. То може да се установи по няколко начина. Първият начин е, когато сме измерили кръвната си захар сутрин на гладно (и в последните 10 – 12 часа да няма тежко преяждане и препиване) и тя доближи или премине над 6,1, но все още е под 7. Това е нарушена гликемия на гладно.

Вторият начин е, когато човекът има много рискови фактори и го подложим на обременяване с глюкоза. 75 г глюкоза се разтваря във вода, изпива се и се следи кръвната захар на втория час. Ако стойностите са високи и надвишават 11.1 говорим за нарушен глюкозен толеранс.

Нарушената гликемия на гладно и нарушеният глюкозен толеранс могат да съществуват поотделно, могат и заедно. Гликемия на гладно е най-малката опасност, следва нарушеният глюкозен толеранс, а трета степен на опасност са двете заедно, като по-нататък отиваме към захарен диабет. 

Има и трета, по-модерна възможност за изследване, когато се колебаем в диагнозата. Тогава използваме гликираният хемоглобин – той е маркер за среднодневната кръвна захар в последните три месеца. Поне 10% от случаите на предиабет годишно преминават в диабет.

Има и случаи, при които процесът се връща назад. Това са обикновено хората, които променят начина си на хранене и движение. Обикновено това са пациенти, които са отслабнали. Сериозното редуциране на телесното тегло може да доведе дори до оздравяване от захарен диабет. 

- Защо е важно да установяваме стадия предиабет?

- Преминаването от здраве към болест започва обикновено с натрупване на повече килограми с напредването на възрастта и с леко повишаване на секрецията на инсулин, което компенсира инсулинорезистентната (нечувствителна на инсулин) мастна тъкан, която натрупваме с годините.

Когато изследваме лабораторно един пациент, първо виждаме индекса на инсулинова резистентност, който включва изследване на нивото на инсулина.

И тъй като инсулинът може да се повишава драстично с нарастване на телесното тегло, този индекс на инсулинова резистентност нараства. Трябва да отбележа, че инсулиновата резистентност не е болест и няма регистрирани лекарства за нея. 

При това състояние панкреасът се опитва да компенсира нечувствителните на инсулин тъкани. Но в даден момент клетките в панкреаса започват да умират (панкреасът се изморява) и настъпва бета-клетъчен дефект.

При него инсулинът, който се произвежда, дори да е повече, не отговаря на нуждите на организма и в резултат на това нивото на кръвната захар тръгва нагоре. Така се случва преходът от предиабет към диабет.

Между настъпването на предиабет и диабет минават средно пет години. Но ние искаме да се намесим рано.

Защото при откриването на диабета 50% от хората са с усложнения.

А най-много ни плашат усложненията атеросклероза, инфаркти и инсулти. Атеросклерозата започва още в стадия на предиабет. Ако ние обаче превентираме предиабета, ще успеем да повлияем и на атеросклеротичния процес. 

Тук ще вметна, че за развитието на атеросклерозата влияе още тютюнопушенето, високите липиди в кръвта, високото артериално налягане. Това е комплекс от "лоши другарчета“, които се дължат на заседналия начин на живот, прехранването и на увеличената продължителност на живота на хората.

- Как да открием рисковите за предиабет и диабет хора?

- Има два подхода. Единият е да ги търсим по наличие на медицинска анамнеза или заболявания, които се свързват с предиабет и диабет.

Това са хора с високо телесно ниво, с хипертония, с повишени масти в кръвта, с метаболитен синдром, които имат родственици със сърдечносъдови заболявания, с прекарани инциденти – инфаркт и инсулти.

Вече към рисковите фактори се добави поликистозата на яйчниците при жените, лечението с антипсихотични медикаменти и т.н. Този подход за определяне на риска е медицински.

Вторият подход е измислен в напредналите страни, в които от риска за предиабет и диабет се интересуват здравните застрахователи, а не толкова лекарите, за да прецени размера на заплащаните здравни вноски.

Техният подход е основан на въпросници, които могат да се попълват от всички хора. В зависимост от риска, който се установи чрез въпросника, се решава дали има смисъл на този човек да се направят лабораторни изследвания или не. Този въпросник, наречен FINDRISK, е валидиран, утвърден и се използва в България. Лесен е за попълване.

Накрая трябва да се съберат точките и това е сложното – не е ясно дали може да се справи със задачата някой възрастен човек, който не вижда добре и не може да получи помощ от близки.

Идеята на въпросника е да се попълва пред кабинета на общопрактикуващия лекар от всичките му пациенти и така да открива рисковите групи. В зависимост от сбора точки има различни категории на риска за предиабет и диабет.

Въпросникът беше в основата на едно пилотно проучване в България – общопрактикуващи лекари изследваха 600 жени и 600 мъже, но не от общото население, а като избираха само хора с наднормено тегло и затлъстяване.

При 12 точки и повече правеха изследване на кръвна захар на гладно, а при някои от участниците в проучването пускаха и гликиран хемоглобин. Данните бяха представени през октомври 2023 г. на Националната конференция на общопрактикуващите лекари.

Около 12% от изследваните се оказаха със захарен диабет тип 2 и поне 8% бяха с предиабет. Доста ме изненада фактът, че гликираният хемоглобин, когато се гледа сам по себе си, дава много висока вероятност за предиабет и диабет.

Но изследването на гликиран хемоглобин в България невинаги е перфектно валидно. Идеята на всичко това е да се диагностицира предиабетът, когато е обратим с помощта на промяна в стила на живот – с промяна състава на храните в менюто, с намаляване на калориите и с повече физическа активност в ежедневието.

Така ще осигурим поне 5 – 10 години на нашия пациент да бъде в по-ниска рискова категория за диабет. 

Ако нищо не правим, вървим право към ентропията. А ако правим нещо от време на време – забавяме болестния процес и пак тръгваме към него, пише zdrave.to.

Когато от самото начало правим превенция и продължим да я правим с постоянство години наред, ние задържаме човека в състояние на нисък риск. И когато на нашия пациент му напредне възрастта, ще има по-малка вероятност да стигне до усложненията атеросклероза, инфаркт или инсулт.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 24.11.2024 г.
0
 
 
Белите нокти показват не само проблеми с бъбреците,ами и диабет и инфаркт .
Aнонимен
на 24.11.2024 г.
0
 
 
И не само.Бели линии по ноктите също означават диабет ,преддиабет и сърдечни заболявания,като инфаркт,точно така е !Ноктите показват болести.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
Риск от чума по дребните преживни животни
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: