В момента учебният материал по история за шести клас включва периода от Възраждането до Руско-турската освободителна война. Учебният материал в момента включва делото на будителите Паисий Хилендарски и Софроний Врачански, българската освободителна революция на Георги Сава Раковски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Васил Левски и др. Според новите проекти обаче тези уроци ще бъдат отложени в по-горен клас и шестокласниците вече ще учат по-ранната българска история. Още, когато миналата година ръководството на МОН обяви програмите за пети клас, даде заявка, че историята вече ще се изучава по хронологичен ред. Затова и в пети клас хлапетата ще изучават античност вместо българска история, както е в момента. По тази причина по-задълбоченото изучаване на родното минало се появява в шести клас, а Възраждането и Освобождението остават за по-горен курс.
Всъщност програмите наподобяват тези, по които се е учило по времето на соца - през 70-те и 80-те години, когато също се е спазвал хронологичния ред.
Според новите учебни програми освен българска история, учениците ще учат още за Европейското Средновековие, причините и последиците от Великото преселение на народите, които в момента се изучават в осми клас. С тези уроци всъщност ще започнат и новите учебници, ако програмите бъдат одобрени окончателно.
Доста промени предвижда и проектът на учебна програма по история за осми клас. Според нея учениците ще изучават материал, който в момента попада в учебниците за 9-ти клас. Така осмокласниците ще учат за началото на Новото време в периода на XVI - XVII в., ще имат уроци за Великите географски открития, Реформацията, идеите на Мартин Лутер и др. Учебният материал включва и Просвещението и Векът на национализма. Учениците ще имат уроци, свързани с Гражданската война в САЩ, влиянието на реформите на Наполеон в Европа и др.
Източник: "Монитор"