Таксите за отчет на уредите за дялово разпределение остават без промяна през новия отоплителен сезон, каза още Ангелова.
В момента клиентите на топлофикациите, които са подменили уредите си с изтекъл срок на годност с нови, са около 10 процента, очаква се през септември и октомври процесът по подмяна на уреди да се активизира и броят на клиентите с подменени уреди да достигне 30 на сто. Процесът ще бъде още по-активен през следващата година, прогнозира Ангелова.
Почти 90 на сто от клиентите, които подменят уредите си, избират такива с радиоотчет и искат да получават ежемесечни сметки за реално изразходваната енергия. Тази услуга струва допълнително по 3 лв. на месец за всеки абонат. Така за шестмесечния отоплителен сезон разходът за индивидуални месечни сметки възлиза на 18 лева, които се добавят към таксите за отчет на уредите за дялово разпределение, а те са по 4,08 лв. годишна такса за всеки уред в жилището, посочи Ася Ангелова. Тези такси ще останат без промяна, защото фирмите за дялово разпределение вече са сключили договорите си с топлофикационните дружества.
За средностатистическо двустайно жилище с общо три уреда за дялово разпределение и един водомер за топла вода подмяната на измервателните уреди излиза около 180 лв., коментира още Ангелова. Тя изтъкна, че уредите с радиоотчет имат предимствата да предоставят данни за реално потребената енергия, а се предлагат на цени, на които преди са били продавани обикновените уреди с визуален отчет. Това по думите й кара клиентите масово да предпочитат уредите с радиоотчет. Около 8 процента от потребителите ползват в момента радиоотчет и искат ежемесечно отчитане, каза Ангелова. Важно е и да се знае, че радиоуредите не могат да бъдат манипулирани от фирмите за дялово разпределение, каза тя.
Източник: в. "Монитор"