В момента в Министерство на финансите има сформирана работна група, в която участват представители на приходната агенция, ИА "Митници", работодателските организации, синдикатите и общините, които с общи усилия разработват мерки за намаляване на административната тежест за малки и средни предприятия.
Освен това по инициатива на Българска стопанска камара се предлага да се разгледат всички административни актове у нас, в които са определени такси и те да бъдат отменени, ако няма за тях нормативно основание. Предвижда се също така да бъдат премахнати всички такси, свързани с контролни дейности на държавни институции, а третото предложение е свързано с такса битови отпадъци, като идеята е да се работи на принципа "замърсителят плаща", съобщи още Петкова.
Над 100 000 фалита на малки компании има у нас за последните три години, съобщи министърът на икономиката Драгомир Стойнев, който ръководи вчера работата на Консултативния съвет. "Причините за тежкото състояние на малките и средни предприятия в страната са много, но се открояват преди всичко лошият достъп до пазари, включително и на обществени поръчки, липса на достъп до финансиране, липса на защита от организации с монополно поведение", каза той. Приоритет на правителството е възстановяване на доверието и нормализиране на инвестиционния климат. До септември в Министерството на икономиката и енергетиката очакват предложения за развитието на малките и средни предприятия.
"Националната стратегия за насърчаване на малките и средни предприятия в България 2014-2020 е вашата стратегия, а не е на Министерството на икономиката и енергетиката. Каквито предложения имате, каквото ни предложите, това ще изпълним", увери Стойнев представителите на бизнеса.
Човешкият ресурс е най-голямата бомба със закъснител, която ни очаква, каза министърът във връзка със сигнала на бизнеса, че има недостиг на кадри за индустрията. Според него образованието е най-важната тема за страната ни, но не е задължително всеки да има диплома за висше.
Източник: в. "Монитор"