Предприемач: Недвижимите имоти са бавноликвидни, но съхраняват най-добре стойността на парите във времето
На таблица със стойността на активите най-стойностно е знанието, което имат хората. Това никой не може да им го вземе. На второ място са недвижимите имоти. В дългосрочен план, говоря за 23-40 години, има някакви флуктуации, но цената им винаги върви нагоре. Вероятно в някой момент в България ще има корекция. Ако гледаме на недвижимите имоти, те съхраняват най-добре стойността на парите във времето. Освен това могат да носят и доходност. Те поскъпват, могат да носят доходност. Единственото е, че са бавноликвидни, но гледайки как се трупат депозите в банковата система, някой трябва да предложи нещо на тези хора да носи доходност за парите. От ниските лихви печелят банките.
Това каза в интервю за BISS.bg предприемачът, финансов консултант и собственик на финтех платформа Венелин Тодоров.
"Защото в България голямата част от хората иска да инвестират в недвижими имоти, а не всеки има пари да купи цял имот. И случва се много често, имам 10 хил. лева имам 50 хил. лева – в какво да ги инвестирам. С 10 или 50 хиляди лв. можеш да купиш гараж някъде."
"Секторът е във възход. Има много ярки примери за това развитие. Хората продължават да работят. Вече в българската стартъп екосистема са се натрупали много знания, много опит. Екосистемата е на 12-13 години. Стартъпите все по-често вече мислят не само за българския пазар, а за глобалния. Според мен е въпрос на време да се създадат още яки компании, които да изскочат с уникални предложения, дори в световен мащаб. Вече има критична маса от знания, умения, финансиране. Създаден беше Фондът на фондовете и фондове за рисков капитал. В България те дават все по-големи суми и затова сме във възход. Не говоря само за финтеха, по принцип технологичният сектор напредва. У нас много бързо възприемаме изкуствения интелект и започват да се правят разни продукции, които използват изкуствен интелект. Има експерименти с него."