Предприемач: Сега е моментът да си продадете панелката
Инвестиционната култура в България е ниска, което се отразява и на поведението на участниците на имотния пазар. Той обаче има огромен потенциал за растеж, особено сравнявайки го с останалите европейски държави.
Това коментира в ефира на Дарик радио Иво Димовски, съосновател на платформата Имотна машина.
"На имотният пазар в момента има огромно търсене и ограничено предлагане, съчетано с много очаквания, включително и за евентуалното присъединяване на България към еврозоната", коментира Димовски.
Той добави, че много от продавачите в момента не искат да си продават апартаментите, които още повече ограничава броя на обявите. В допълнение, няма и кой знае какви алтернативи за инвестициите и спестяванията, на фона на ниските лихви по депозитите.
По тази причина, по думите му, в момента не може да се говори за балон на недвижимите имоти.
"Предлагане е много малко, а търсенето за собствени нужди и инвестиция, при тезеи ниски лихви на банките, е много голямо. Старото строителство не предлага условията за живот, които предлага новото."
"Сега е моментът да си продадете панелката. Имаш реално площ в тях. Това е здраво строителство, но само ако е поддържано. Панелките в България не са толкова поддържани. Бих живял обаче в панелен апартамент в Берлин, където асансьорите и щрангите са сменени и поддържани."
"Ако обаче имате апартамент старо строителство в центъра на съответния град, недейте да го продавате. Той ще става винаги по-скъп, просто защото там няма къде да се строи."
"Всички си мислехме, че българската нация е застаряваща и населението намалява и всичките тези апартаменти ще се раздават на безценица. Но това не е така. В момента имаме прираст в населението и много хора искат да живеят в България - чужденци и такива, които ще се завърнат в родината."
"Трябва да научим как да управляваме парите си - да научим какво е акция, борсово-търгуван фонд, как да инвестираме в злато. В България хората влагат парите си главно в две неща - депозит в банка и в това да купим тухла."
"Умните инвеститори влизат в блок, който е на акт 15 или 16, където вече почти всичко е изкупено, купуват обаче малък апартамент, а заедно с него и всички гаражи, които не са били взети досега", допълни той.