Маргаритов обобщи, че най-честите нарушения, установени по кампанията, се отнасят до различни нелоялни търговски практики и подвеждащи промоции.
"Най-масовото и фрапантното нарушение е свързано с продажбата на бележниците и личните карти на учениците, които търговците продаваха единствено и само в комплект, придружен с подвързия, което водеше до тройно и повече завишаване на цената спрямо това, което е посочено на корицата на съответния документ.", поясни той.
"Установихме, че се нарушава и една друга забрана на закона, което също създава риск за учениците, а именно - освен, че им продават цигари, им продават и цигари насипно. По принцип продажбата на "насипни цигари" е забранена от закона. Отправям апел към търговците, знаят, че там санкциите са изключително високи - започват от 50 000 лв. и могат да достигнат до 150 000 лв., да спазват закона и да не допускат рискове за здравето на нашите деца.", коментира Маргаритов.
За тези нарушения комисията е съставила 10 акта при извършени около 50 проверки.
Други констатирани нарушения по кампанията за ученическите стоки са свързани със случаи, при които са обявени съобщения за намаление и търговците са посочили нереално голям процент на отстъпката или са спестили изписването на старата цена, на която е продаван артикулът преди намалението и така са отнели възможността на потребителя да се ориентира какъв реално е отбивът от цената.
При онлайн магазините, които продават стоки за ученика, най-честото нарушение е това, че доставчиците скъсяват наполовина дадения от закона срок от 14 дни за връщане на закупена стока. Други пък неправомерно посочват период от 30 дни за възстановяване на заплатена сума в случай на отказ от сделката, докато законоустановеният е до 14 дни.
Кампанията за проверки на стоки за ученици ще продължи през цялата учебна година.