Семейният консултативен център е иновативна социална услуга, изградена в самата общност, за да подпомогне социалното включване на деца, семейства и групи в риск от уязвимите етнически общности в "Столипиново".
За малко повече от година центърът е помогнал на 62 деца да не бъдат изоставени, 12 деца са в процес на реинтеграция при родните им семейства, 200 родители са преминали курсове за родителски умения, 150 души са участниците в здравни беседи за здравословна грижа за децата, 9 семейства са в процес на одобрение за приемни родители, 75 младежи са преминали курс за семейно планиране, проведени са 20 информационни срещи по приемна грижа със 126 участници.
Сред основните предпоставка за успех на центъра е, че социалните работници работят съвместно с общности сътрудници от квартал "Столипиново", които улесняват достъпа им в квартала и съдействат за по-лесната комуникация с хората от ромски и турски произход. Много работещ модел, който е развил центърът, е и мобилната социална работа, която позволява да се реагира на място и да се помогне на повече хора в риск.
Конференцията бе открита от кмета на община Пловдив Иван Тотев, който бе впечатлен от качествения начин, по който е реализиран проектът.
Министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев също поздрави фондация "Рома" и фондация "За Нашите Деца" за успехите им и двайсетгогодишната им последователна дейност в името на човешките права.
"Проблемите в социалната сфера са много трудно решими и не са въпрос само на финансови ресурси, както е например в сферата на инфраструктурата. Ако ние разчитаме само на традиционните институции - детски градини, училища, болници, отдели за закрила на детето, няма да отбележим успех в социалната сфера и затова е необходима мобилизация на нови ресурси. Проектът Семеен - консултативен център е доказателство, че с пари от Европейския съюз, ние не просто водим социална политика, а правим социална реформа" - каза още министър Дончев.
"Този проект показа една успешна формула за социална политика в изолирани общности. Това е знаков момент за развитието на социалните услуги в страната и е доказателство, че с подходящата подкрепа много деца и семейства от уязвими етнически общности могат да намерят ресурс в себе си и да се справят с трудностите в техния живот." - сподели Елка Налбантова, директор "Развитие" във фондация "За Нашите Деца".
Председателят на фондация "Рома" Антон Карагьозов сподели, че със създаването на центъра се е реализирала една негова дългогодишна мечта. Той подчерта, че най-ценното е, че този център е "от хората в общността за хората в общността".
За малко повече от една година центърът към ФРР Рома се превърна в разпознаваемо място за хората от квартал Столипиново, където те да търсят и намират подкрепа в лицето на социалните работници, фамилните терапевти и психолозите на центъра. От фондация "Рома" се надяват да се осигури допълнително финансиране, за да продължи да съществува Семейния консултативен център в Столипиново и след края на проекта по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" през месец март 2012 г.
На срещата присъстваха и представители на община Пловдив, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, Агенцията за социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето и институциите за закрила на детето на територията на региона, които също представиха своята гледна точка за развитието на услугите в общността.