Тези, които казват, че България не е надеждна граница на Шенген, не трябва да прибързват, защото може да се окаже, че Шенген не е надеждна граница на България, каза още министър-председателят.
Той подчерта, че България не иска конфронтация с никого и в страната са добре дошли както израелски, така и арабски туристи.
България е малка страна със смесено население с достатъчни и добри приходи от туризма. Добре дошли са и арабските, и еврейските туристи, и всички останали. Ние сме на входа на арабския свят към Европа и не можем да си позволим да прекрачваме граници, да посочваме с пръст, заяви премиерът.
Борисов каза още, че България няма да се меси в съществуващи вражди.
Нашите служби нямат този бюджет - многомилиарден, заяви премиерът. По думите му - не бихме искали да харчим милиарди за предотвратяване на такива инциденти.
Борисов заяви, че атентатът - по начина, по който е извършен, няма как да бъде спрян. Няма организация в света, която - всеки, който се появи, да му тарашиш багажа, заяви премиерът.
Не виним българските служби за атентата в Бургас, виним терористите, заяви от своя страна съветникът по националната сигурност на американския президент Джон Бренън.
Той добави, че американците са впечатлени от професионализма на българските разузнавателни и други служби и заяви, че е планирал визитата си в България преди случилото се в Бургас, защото е искал да благодари на премиера и службите за отличната работа, която вършат.
САЩ имат своите притеснения от дейностите на "Хизбулла" и дейностите на Иран, има индикации, че са участвали в терористични актове в различни точки на света. Това е нещо, което заклеймяваме, знаем че и българските ни партньори заклеймяват. Ще очакваме резултатите от разследването във връзка със случилото се в България. Когато установим резултатите, ще се прецени най-подходящата реакция, посочи той.