"Премиерът подчерта, че от изключително значение е да се осигури възможност на българските граждани да се възползват от услугата, която е тяхно право според ангажиментите, поети от България при присъединяване към ЕС", добави Божков.
Той предупреди, че ЕК може да санкционира България за неизпълнение на процедура, ако не се преодолеят проблемите. Засега КРС ще се въздържи още около месец от налагане на най-тежките санкции на мобилните оператори, които бавят процеса.
"Тъй като броят на жалбите на потребители е доста голям, а колегите от операторите изтъкнаха обективни проблеми, сме склонни отново да направим компромис и да не отиваме на най-високите санкции. Телекомите се позовават и на някои фактори, примерно напасването на бизнес системата и въвеждането на новата бизнес система на "М-тел", но не може една система да се въвежда 4 месеца, коментира той", мотивира се Божков.
Председателят на КРС припомни, че мобилните оператори са обещали до 6 октомври да спре умишленият бойкот на процеса на преносимост на номерата.
Екшън план за преодоляване на проблемите около преносимостта на номерата ще бъде обсъждан на среща при него следващата седмица.
На 6 август се въведе процедурата за пренасяне на фиксирани и мобилни телефонни номера на "едно гише".
На операторите бе даден 4-месечен срок, в който да се подготвят технически за започването на услугата.
Ако след 1 октомври има нарушения при преносимостта на телефонните номера, ще бъдат налагани най-високите санкции, предвидени в закона, глобите могат да достигнат 100 000 лева, предупредиха през сепрември от КРС.