"Доколкото знам състоянието на премиера
Бойко Борисов е стабилно, колегите от ВМА ще го лекуват". Това обяви шефът на "Пирогов" проф. Асен Балтов в предаването "Здравей, България".
Той коментира и свалената от РЗИ-София карантина на първите мъже в държавата.
"Виждате, че 5 дни от събитие до сваляне на карантината не са достатъчни. Минимум 7 до 10 дни. Даже карантината трябва да е 10 дни за всички контактни от първа линия", коментира проф. Балтов. "В рамките на 5 до 7 дни симптомите може да се скрият, да не ги хване дори PCR тест".
"Президентът
Румен Радев ще се окаже, че е контактен от първи ред на президента Дуда, според мен трябва да е в 10-дневна карантина. Това е мое лично медицинско виждане", заяви проф. Балтов.
Плановият прием в "Пирогов" е напълно забранен, защото клиники "гърмят" с COVID. В момента около 60 души от персонала са активно болни. От началото на епидемията общо около 300 души от персонала на "Пирогов" са били заразени.
Проф. Балтов призна, че лекари с по-лека симптоматика от първа линия продължават да работят, защото няма кой друг да работи.
"Забранил съм приемът за планови операции от 23-и. На плановите пациенти им се прави PCR тест до 24 часа. В последните две седмици наблюдаваме дифурзно разпространение на Ковид-19. Много от тях влизат в латентен период. PCR тестът не ги хваща, оперираме ги и после те проявяват симптоми и болницата става клъстер", каза той.
"Преди 10 дни едно отделение вече "изгърмя така". От вчера имаме проблем в травматологията. Днес детайлно ще видим как да разпределим пациентите и кой от персоналът е болен. Това дифузно разпространение, което влиза в болницата, заразява хората, които лекуват", каза Балтов.
Той заяви, че дневно по 47 медицински лица се заразяват от Ковид, което е висока цифра. По думите му в момента "Пирогов" разполага със 75 легла за средно тежки случаи и 22 легла в реанимация. "Ще увеличим с още 30 легла местата за средно тежки случаи и с 15 в реанимация", каза той.
Шефът на "Пирогов" коментира и случая на издъхналия пред прага на дома си мъж в Плевен, който е бил върнат от лечебно заведение, въпреки тежкото си състояние, защото нямал наличен ПСР тест: "Човек, който е с дихателна недостатъчност задължително трябва да бъде приет в болница, а къде ще бъде разположен, докато му излезе ПСР теста, е работа на управата на болницата. Човек с дихателна недостатъчност не може да бъде връщан", каза той.