Проф. Драги Георгиев: Исканията на българите са абсолютно неприемливи за нас

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:40 / 23.11.2020
4535
"Несъмнено политическата ситуация ще има влияние върху работата на Съвместната историческа комисия, но въпреки това, съм убеден, че тя трябва да продължи. Нещата могат да се случат само с диалог, с разговори", заяви в интервю за "Свободна зона" на телевизия "Европа" съпредседателят от страна на Република Северна Македония проф. Драги Георгиев.

Той уточни, че срещата ще бъде онлайн заради пандемията.

"След ветото от страна на България тук се засилиха негативните коментари към нея. Вече има натиск и върху комисията да се прекъснат преговорите. Обществото е и разочаровано, и бясно, заради тази постъпка на България. Политически няма такъв натиск, но от медиите и обществото е наистина голям. Това се усеща, но както казах, аз съм за продължаване на работата ни", каза още той.

Проф. Георгиев обясни, че натискът е насочен не само към прекратяване на работата на Комисията.

"Исканията на България са абсолютно неприемливи за македонците. Освен това радикалите се опитват да засилят и недоверието към България, това ще се отрази и на членовете на македонската страна на комисията. В този момент ще бъде много по-трудно да се постига съгласие, в такава атмосфера ще е трудно да се разговаря" коментира той, визирайки убежденията на македонските историци.

"Терминът "обща история" е нещо, за което ние с българските колеги не сме съгласни в тълкуванието. Според тях, историята до 1944 година се отнася само до един народ - българският. Това е напълно неприемливо за нас. Формирането на македонската нация е започнала и преди тази дата. Не можем да кажем, че до 1944 година историята е само на българския народ, ние също имаме своя история, свои личности, култура, които ни позволяват да търсим корените си. Аз също не съм съгласен с това", заяви той.

Проф. Георгиев призова историческият спор да не влияе върху политическите отношения между двете страни.

"Историята ни е силно преплетена, имаме много общи личности и затова искането да бъде възприет само един разказ, само една истина, е неприемливо", каза той.

Историкът призна, че личността на Гоце Делчев ще продължи да буди спор между историците от двете страни, но според него, той има "силна политическа македонска идентичност", освен българското му самоопределение.

"Той е вграден в паметта и на българския, и на македонския народ, трябва да го почитаме заедно, а дискусиите ще продължат. Аз не съм съгласен, че комисията трябва да каже какъв е бил той".

Проф. Георгиев потвърди позицията си за съвместно, успоредно съществуване на две схващания за личностите и историческите събития като се отбелязват в учебниците и двете версии.

Виж коментарите (0)

Още по темата (999):
05.10.2024 Димитър Русков: РСМ залъгва с изкуствени проекти, а реториката им се пренася от България срещу целия ЕС
29.09.2024 Соломон Паси: Единственият печеливш е Русия
28.09.2024 Каракачанов: Господин Мицкоски ще се опитва да насажда омраза не само към България
25.09.2024 Проф. Неделчев: Ще се стигне до замразяване на отношенията ни с РСМ, което е един тупик
23.09.2024 Пеевски: Николоски незабавно да бъде обявен за персона нон грата
18.09.2024 Тошко Йорданов: Подобна държава няма място в ЕС
Още новини от Национални новини:
Първо уволнение след случая с починалото бебе в Сандански
Валежите продължават, издадоха нови предупреждения
Финансов експерт намекна за спукване на имотния балон, но също и ...
Политолог: Кабинетът "Главчев" се справя безобразно
Близо 20 см е снежната покривка по проходите в област Смолян
Доц. Киселова се извини на всички български граждани


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).