Проф. Христова: Има пик на активността на кърлежите
Много важно е да се схване, че има целогодишна активност на кърлежите. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ проф. д-р Ива Христова – директор на Националният център по заразни и паразитни болести. "Сега говорим, че има пик на тяхната активност, втори по-малък пик има през септември месец, като минат летните жеги, но при меките зими, при всяко едно затопляне на времето те се активизират. Така че имаме целогодишна активност на кърлежите.“
Не трябва да изпадаме в паника при вида на кърлеж, каза още проф. Ива Христова, тъй като рискът от Лаймска болест е изчислено на 2 до 3% от ухапванията. "Все пак рискът е нисък и шансът той да е заразен е не повече от 20%, и шансът да успее да предаде е още 10% – така се събират тези 2% в крайна сметка. Освен това Лаймската болест в начален етап се лекува на 100% бързо и лесно с антибиотици.“
Проф. Ива Христова даде няколко съвета как да не се срещнем с кърлежи: "Трябва да проявим известна мъдрост. Първо, да не влизаме в биотопите на кърлежите, т.е. в по-гъста растителност, и второ, ако се налага такъв преход, да използваме репеленти за кожата, да сме със затворени дрехи, и най-вече след това да се огледаме за забити кърлежи и бързичко да ги сваляме. Като отстраняване на кърлежа от тялото е добре да се направи с набори за сваляне на кърлеж или да се потърси лекарска помощ. Единственото, което не е хубаво да правим, е да го задушаваме с мазнина, защото и да не е заразен, ще успее да предаде инфекцията.“
Когато кърлежът се забие, той стои докато се нахрани. Когато се нахрани, пада, и няма нужда от повече хранене, разказа още проф. Ива Христова, като уточни, че кърлежът няма как да скочи от домашния любимец и да ни захапе. "Но има опасност ако ние решим да го сваляме кърлежа с голи ръце, този кърлеж се спука и през конюнктивата може да ни зарази – има такива редица случаи. Опасността е от спукване на кърлежа, а не че той ще падне от кучето и ще тръгне към нас.“