Проф. Христова за коклюша: Сериозно заболяване, смъртността достига 4%
Коклюшът е едно сериозно заболяване – смъртността достига 2-4% и не е случайно, че ваксината е в задължителния имунизационен календар. Това каза проф. Ива Христова, директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
"Най-рискова е групата на новородените – на месец-два, преди да им е поставена първата имунизация",обясни пред bTV тя и допълни, че двата смъртни случая при новородени в Кюстендил вероятно се дължи на забавено лечение.
Проф. Ива Христова посочи, че предписването на антибиотик в началото потиска развитието на бактериите. "Ако лечението закъснее, изразената симптоматиката вече показва, че тези бактерии са започнали да отделят токсини", поясни тя.
"Относно разпознаването на коклюша – той започва като остро респираторно заболяване. Налице са хрема, температура и лека кашлица. Симптоматиката, която е тежка и води до задушаване, се развива в следващите дни и седмици", поясни още проф. Христова.
Според нея случаят в Кюстендил показва, че има доста източници на зараза, които са безсиптомни или с атипични симптоми. Тя поясни, че се хваща "върхът на айсберга", а вероятно разпространението на зараза е доста по-мащабно и не се разпознава лесно.
"Очевидно има скрита заболеваемост, тъй като не може да бъде открит източника на заразата. Болните хора разпространяват бактериите още в инкубационния период – още преди изявата на симптомите. Ако се хване още в първата седмица, лечението ще даде ефект и ще се пропуснат тези пристъпи на кашлица. Но ако се изпусне този период и минат десетина дни, при неваксинираните лица се стига до тежки пристъпи – конвулсии и гърчове, които довят до невъзможността да се поеме въздух", обясни още експертът.