Проф. Кантарджиев: Ваксините за коронавирус не са по различни от ваксините, с които си имунизираме децата

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:25 / 14.03.2021
5626
До края на новата седмица могат да се възобновят масовите ваксинации, тъй като се очакват още 56 000 ваксини на "Пфайзер/Байонтех“ и на "Модерна“. Това каза пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб за борба срещу коронавируса. 

Той подчерта, че и трите ваксини, които се използват у нас за имунизация срещу коронавируса, нямат повече нежелани ефекти от тези, които години наред се поставят на децата в нашата страна. 

"Не сме ощетени значително при разпределянето на ваксините в Европейския съюз... Водят се преговори на високо политическо ниво за копиране на невъзможността на обещаното от фирми, на което им е платено. Нашето правителство е в правото си да разговаря с други производители на ваксини, регистрирани в ЕС, за да търси начин за компенсиране на това, което някой не си е изпълнил като търговски задължения“. 

В предаването "Неделя 150“ проф. Кантарджиев уточни, че се чака писмено становище на европейския регулаторен орган за качеството на ваксината на "АстраЗенека“, за да се възобнови масовата имунизация у нас. 

"Качеството и нежеланите ефекти на тази ваксина бяха малко преекспонирани... Жената в Пловдивско не е била ваксинирана с партидата, която европейски държави спряха. Тази жена се оказа с доста съпътстващи заболявания и в недобро общо състояние. Чакаме данните на патоанатомите от аутопсията. Вероятността смъртта да е причинена от ваксината е малка“. 

Проф. Тодор Кантарджиев посочи, че за тази една година "имаме вече изграден потенциал, възможност да откриваме нови мутации, които определят мозаичността на болестта“.

"Доста хора разбраха, че едни не тежки мерки могат да се спазват и да се ограничи разпространението на болестта. Много работа се свърши за тази една година. Хората трябваше да разберат, че при мерки и дисциплина случаите щеше да са по-малко“. 

В различни области на страната нивото на разпространение на британската генетична линия е различно. Най-осезаемо е в Кюстендил, Плевен и Благоевград. Проф. Кантарджиев припомни за по-силната заразност на този вариант на коронавируса. 


Виж коментарите (0)

Още по темата (17212):
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
27.02.2025 Проф. Христова: Затоплянето ще изгони грипа
26.02.2025 Родители сигнализираха за липсващ ключов медикамент за лечение на грип
Още новини от Национални новини:
Теодора от Бургас изчезна! Близки и приятели я издирват
Огромен пожар край Алдомировското блато
Антирекорд: Шофьор плати 10 000 лева глоба заради 47 нарушения
Въвеждат реверсивно движение от утре до Великден на АМ "Струма" 
Промени в списъка на пътищата с тол такси
Намаляват цените на личните карти и други документи


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).