Проф. Кантарджиев с важни уточнения за новия вариант на Омикрон

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
19:50 / 19.07.2022
5830
Есента се надявам по решение на Европейската комисия да имаме вече нов вариант на ваксината, който включва и Омикрон BA.5. Това каза пред "Фокус" проф. Тодор Кантарджиев – консултант по ваксинационния процес към Столичната община.

"Хората, които ще чакат Омикронската ваксина, да знаят, че тя е само за бустер, тя не се прилага като първична ваксина. Затова който иска да си предпази здравето, не е ваксиниран, сега е времето да се ваксинира. Който е изложен на голям риск, възрастен е, с придружаващи заболявания и има контакт с много хора, може сега да си направи бустер, а всички останали – малко по-разумно да го карат до септември, когато ще могат да си направят бустер с новия вариант на ваксината“, отбеляза той.

Най-важното е проветрението на помещението, посочи Кантарджиев.

Още преди месец експерти на Столичната община обърнаха внимание на обществото за надигащото се разпространение на варианта ВА.5, който само за един месец във Франция стана доминиращ, припомни професорът.

"В момента е разгарът на летния сезон и климатичните условия са такива, които не предполагат масово разпространение на коронавируси. Разбира се, това е много добре и просто трябваше от месец, когато предупреждавах, да се наблегне на някои неща“, допълни той.

Скритата заболеваемост се дължи на факта, че много хора избягват да си направят изследването.

"Аз го отдавам до известна степен и на факта, че хората в тези големи градове имат финансовата възможност да си позволят изследването, докато голяма част от хората в нашата страна не са в състояние да си заплатят изследването, защото трябва да закупят примерно 100 кг гориво, за да им върнат стойността на едно изследване, и тъй като това много рядко става Слава богу, че от вчерашния ден излезе някаква поправка и допълнение, така че джипитата поне да могат антигенни тестове да изписват“, допълни той.

Не се ли прави PCR, няма да има секвениране и няма да знаем кои нови варианти са тръгнали, какви са новите варианти и в кои области са те, подчерта той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17212):
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
27.02.2025 Проф. Христова: Затоплянето ще изгони грипа
26.02.2025 Родители сигнализираха за липсващ ключов медикамент за лечение на грип
Още новини от Национални новини:
Ивелин Михайлов влиза в парламента, ето новите депутати
Официално: "Величие" получава 10 мандата в парламента, само ДПС н...
Продължава издирването на Христина от Бургас
Валентин Мундров: "Информационно обслужване" изчислява резултата,...
Съвет от ЕПЦ: Внимавайте какви лични данни давате на търговците
Финансов експерт: Спестяванията в банките се обезценяват, предлаг...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).