Според неофициална информация от държавното обвинение откритите бюлетини "не са били технологичен брак", както твърди собственикът на печатницата Йордан Бончев, а са били опаковани и подготвени за спедиция в 10 палета. Отделно разследващите са открили действително брак, но той бил само в 4 палета и ясно си личал по това, че бюлетините били в съвсем друго състояние - смачкани, скъсани и с размазано мастило.
Прокурорите вече са иззели записите от охранителните камери в печатницата. От понеделник се провеждат разпити на свидетели - повечето служители на предприятието, които са над 1000 души. Не е ясно колко от тях ще бъдат призовани да дадат показания. Вчера стана ясно, че главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков е бил разпитван в прокуратурата.
Специалисти от печатницата на БНБ пък ще направят експертиза на бюлетините. Матрицата, с която са отпечатани, е иззета. Допълнително от обвинението ще преценят дали е необходимо изцяло да се затвори печатницата до приключването на досъдебното производство. Собственикът й Йордан Бончев вчера не бе открит за коментар. Акцията на прокуратурата и ДАНС е проведена на 10 май вечерта, след като МВР се е изнесло от печатницата, обясниха източници от разследването.
Полицията е трябвало да пази бюлетините до 11 ч на 8 май, но униформените са останали в помещенията до 4 ч сутринта на 9 май. Причината е, че е трябвало да се извозят последните бюлетини за изборните секции в Турция. След този час в халетата не е трябвало да има готови палета с продукция, а само такива за бракуване, които са описани с протокол. Официална реакция от прокуратурата по случая все още няма въпреки обещанието на обвинител номер 1 Сотир Цацаров, че ще изнесе подробности непосредствено след изборите.