По отношение на искането на Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ) за премахване на модулацията в ставките – министерството отхвърля това предложение. Мотивите са, че както в SWOT анализа, така и в Препоръките на ЕК има насока да се дава по-голям финансов ресурс към по-малките стопанства.
Относно допустимите документи за доказване на реализация на продукцията, предложението на НСГБ отново не се приема, тъй като това са въпроси, свързани с данъчното законодателство. От Съюза искаха да се признават само фактури, въведени в счетоводните системи и проверявани през НАП преди изплащането на субсидиите, както при възстановяването на акциза при газьола. Да отпаднат всякакви други първични счетоводни документи, като протоколи и касови ордери. Дори и въвеждане на фискални касови апарати, включени онлайн към НАП. Всичко това обаче бе отхвърлено от МЗХГ.
Министерството: Доказването на реализация с фуражно мляко се изключва от всички интервенции.
Любопитно е едно становище, свързано с автохтонните породи говеда. То е подадено от проф. д-р Васил Николов от Аграрен университет – Пловдив, доц. д-р Янко Горинов – председател на Асоциация за развъждане на местни породи говеда и на Националния говедовъден съюз в България, и гл. ас. д-р Иван Механджийски – председател на Развъдна асоциация на Българските породи говеда – Родопско късорого, Българско родопско, Искърско.
Те предлагат:
• Във всички схеми за подпомагане на животновъдството и развъдната дейност автохтонните породи говеда да се отделят от комерсиалните в самостоятелна група;
• Да се коригира изискването за плодовитост на говедата;
• Ограничението на възрастта на говедата от автохтонните породи, както и на Българското родопско говедо, свързани със схемите за подпомагане, да остане на сегашното ниво.
В отговор на тяхното искане земеделското министерство е разработило проект на нова интервенция, насочена към застрашените от изчезване породи (автохтонни) крави. Нейното представяне беше на 5 февруари на 11-ото заседание на ТРГ.
Следете темата и на cap4us.agri.bg