Психолог: Изолацията на човек води до хормонални промени, което влияе на поведението
Когато човек се изолира от комуникация с близки, познати, въобще със средата около него, настъпват някои промени в някои хормони, в жлезите с вътрешна секреция, които пък от своя страна се отразяват на емоциите и съответно на поведението на човек.
И пак казвам, че една такава изолация, особено ако е за по-дълго време, тя може да повлияе на поведението ни, поне това, за което ние направихме като експеримент, се оказа, че не влияе трайно върху личността на човека.
Това каза криминалният психолог Тодор Тодоров за "Фокус" след като проследи социалния експеримент "стъклената клетка", на който се подложи ултрамаратонецът Краси Георгиев заради каузата - превенция срещу зависимостите.
По думите му обаче в този случай говорим за две седмици, ако е нещо, което може да продължи месеци, вече тогава, не е сигурен какви ще са резултатите.
"Тепърва ще има още резултати, да поработим още с Краси, така, че на този етап не мога да ги кажа всички, тъй като все пак може да излязат и някои допълнителни неща. Но определено, денят, в който излезе Краси, не се чувстваше добре от това, което се случи", допълни Тодоров.
Психологът посочи, че тепърва ще се запознаят подробно и с медицинските отчети, но от това, което имат като информация след разговорите с наблюдаващите лекари, всъщност се оказва, че Краси Георгиев има промени в някои хормонални показатели.